„KO proponuje zerowy VAT na bilety kolejowe – Projekt ustawy w Sejmie”
Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej liderowana przez Franciszka Sterczewskiego zaproponowała obniżenie podatku VAT na bilety kolejowe do zera. Twierdzą, że ich inicjatywa znacząco obniży koszty podróży pociągiem. To nie jest pierwsze podejście opozycji do wprowadzenia zerowego VAT-u na bilety kolejowe.
Jakiś czas temu, wzrost cen biletów PKP Intercity o prawie 20% spotkał się z tak gwałtownym sprzeciwem pasażerów, że spółka była zmuszona wycofać podwyżkę. Rząd zrekompensował utracone dochody monopolisty. Posłowie KO przypominają tę sytuację, zaznaczając, że podwyżki wprowadziły też regionalne koleje, które nie mogą ich teraz odwołać.
Posłowie KO są przekonani, że ich propozycja przekona więcej osób do korzystania z kolei. Projekt ustawy trafił do Sejmu w momencie, gdy rządząca partia PiS planuje usunięcie opłat za przejazdy autostradami.
Premier Mateusz Morawiecki, pytany o wsparcie dla kolei, odnosił się głównie do programu „Kolej Plus”, twierdząc, że rząd odbudowuje linie kolejowe, które były zamykane za czasów Platformy.
Pod koniec stycznia, Lewica zaproponowała w Sejmie bardzo podobny projekt do tego przedstawionego przez KO. W swojej wersji, również proponowane było wprowadzenie zerowego VAT-u na bilety kolejowe.
Podobne inicjatywy można zaobserwować nie tylko w Polsce. Wśród krajów europejskich, zerowy VAT na bilety kolejowe wprowadza już chociażby Finlandia. Projekt Koalicji Obywatelskiej – zgodnie z ich przewidywaniami – będzie obowiązywał co najmniej do końca 2026 roku.
Czy ta propozycja przejdzie przez Sejm? Czas pokaże, jak rozwinie się debata na ten temat. To wydawałoby się jednak strategiczne posunięcie w celu zabezpieczenia ekologicznego i efektywnego środka transportu dla Polaków.