„Chiny: Rząd planuje regulację ubioru – wg. informacji Policji Obyczajowej”
Projekt zmiany prawa w chińskim parlamencie wywołał oburzenie w mediach społecznościowych. Propozycja, ktora zakłada możliwość karania obywateli za „publiczne noszenie odzieży lub symboli, które są szkodliwe dla ducha narodu chińskiego i ranią uczucia Chińczyków”, jest ukazaniem chęci do kontrolowania ubioru społeczeństwa przez rząd. Obawy o ograniczanie wolności osobistej porównuje się do działania „policji obyczajowej”.
Od lat 80-tych, kraje takie jak Chiny, kontrowersyjnie patrzyły na długie włosy mężczyzn czy wysokie szpilki u kobiet. Rząd zabraniał im wstępu do niektórych biur, a specjalnie utworzone patrole kontrolowały i karane były „odważniej ubrane” osoby.
Chiny, mimo autorytarnego rządzenia, są teraz krajem bardziej otwartym na wolność i globalny wpływ niż w ubiegłym stuleciu. Wraz z progresją, nie każda zmiana była jednak postrzegana jako rozwijająca.
Propozycja zmiany prawa wywołała kontrowersje bez podania konkretnych wytycznych. Nie wiadomo, jakie ubrania lub symbole mogą być karań. Co więcej, projekt zakłada kary do 680 dolarów lub 15 dni aresztu za naruszenie przepisów.
Interwencję do interpretacji ustawy zostawiła obywatelom, a ich interpretacja będzie zależała od subiektywnej opinii interweniującego funkcjonariusza. Młodzi obywatele, korzystający aktywnie z mediów społecznościowych, prawnicy, a także publicyści są zaniepokojeni niedoprecyzowaniem ustawy.
To nie jest pierwsza próba chińskiego rządu do kontroli ubioru swoich obywateli. Wcześniej również ograniczenia tyczą się męskiej biżuterii czy tatuaży. Postacie ze świata popkultury w mediach są digitalnie pozbawiane kolczyków, a piłkarzom narodowym zakazano robić sobie tatuaże.
Propozycja zmiany prawa przywodzi na myśl konserwatywne kraje arabskie, gdzie kobiety w miejscach publicznych muszą zakrywać części lub całość ciała. Użytkownicy mediów społecznościowych wyrażają obawy, porównując tę sytuację do akceptowalnego ubioru Iranek i Afganek w krótkich rękawkach i spódnicach przed Rewolucją Islamską i rządami Talibów.