„Raport 2023: Kościół w Polsce z rekordową liczbą księży, młodzież szybko odchodzi”
Nowy raport „Kościół w Polsce 2023″, prezentowany niedawno przez Katolicką Agencję Informacyjną i Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, ujawnia świeże dane dotyczące religijności w Polsce. Znaczącymi objawieniami są rekordowa liczba księży w historii Kościoła w Polsce oraz postępowanie sekularyzacji, zwłaszcza wśród młodych ludzi.
Chociaż mamy najwięcej księży w historii nad Wisłą, to tylko 10% uczniów szkół średnich twierdzi, że wiara nadaje sens ich życiu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w raporcie 'Kościół w Polsce 2023′.
Z publikowanych wyników wynika, że 21% młodych ludzi rezygnuje z wiary lub jest obojętnych z powodu 'osobistych przekonań”, 19% z powodu „zniechęcenia do Kościoła jako instytucji”, a 9% z powodu „wiedzy o negatywnych postawach moralnych księży”.
Mimo to, wychowanie religijne w rodzinie jest najważniejszym źródłem wiary dla 58% badanych. Tymczasem, tylko 10% respondentów uważa, że wiara nadaje sens ich życiu. W odniesieniu do tego, co młodzież oczekiwałaby od Kościoła, 32.5% oczekuje doświadczenia Boga, 30% wsparcia w sytuacjach kryzysowych, a 27% argumentów za prawdziwością wiary.
Raport pokazuje również, że mamy w Polsce w roku 2023 rekordową liczbę 34,7 tysięcy kapłanów, w tym około 10 tysięcy kapłanów zakonnych, 16 tysięcy sióstr zakonnych i około 2,6 miliona Polaków zaangażowanych w działalność apostolską.
Profesor Mirosława Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że najszybciej postępująca sekularyzacja występuje wśród młodych Polaków. W 2015 roku, regularnie praktykowało 55% młodych, podczas gdy dzisiaj tylko 23%.
Jednak według prof. Grabowskiej, mimo tych wyników i zmian praktyk religijnych, poziom wiary w społeczeństwie pozostaje relatywnie stabilny. Podkreśla ona, że te procesy nie są jednakowe dla wszystkich grup społecznych.
Aldo co jest interesujące: „Zmieniły się praktyki religijne. Widać to zwłaszcza wśród osób wysoko wykształconych oraz w dużych miastach. Jest więcej osób niepraktykujących w ogóle, niż praktykujących regularnie. W 1992 r. praktykujących w wielkich miastach było 52 proc., a obecnie jest 28 proc., zaś niepraktykujących było 18 proc., a obecnie jest 40 procent” – komentuje Grabowska.
Więcej szczegółów na ten temat i innych znalezisk można znaleźć w pełnym raporcie „Kościół w Polsce 2023”.