„Sondaż Exit Poll: Frekwencja w Wyborach Parlamentarnych 2023”
Niedawne wybory parlamentarne zanotowały imponującą liczbę – frekwencja wyniosła aż 72,9 proc., co pokazuje sondaż exit poll przeprowadzony przez Ipsos. Jakie znaczy to dla kraju i kontekstu wyborów? Oto bliższe spojrzenie na te liczby.
W 2019 roku, podczas poprzednich wyborów parlamentarnych, frekwencja wyniosła 61,47 proc. Różnica jest zauważalna, a najnowsze dane sugerują, że frekwencja może jeszcze wzrosnąć w najbliższych wyborach w 2023 roku. Czy możemy spodziewać się rekordowej frekwencji?
Dla porównania, największą frekwencję po 1989 roku odnotowano w drugiej turze wyborów prezydenckich w 1995 roku – wyniosła ona wtedy 68,23 proc. Co więcej, najwyższą frekwencję w wyborach do parlamentu odnotowano w 1989 roku, kiedy to głos oddało 62,7 proc. uprawnionych.
Najnowsze wybory do Sejmu i Senatu, które odbyły się w niedzielę w godzinach od 7 do 21, umożliwiły głosowanie dla 29 mln 91 tys. 533 wyborców. Głosowanie to odbywało się w 31 tys. 497 obwodach głosowania.
Cisza wyborcza obowiązywała od północy w piątek, a zakończyła się o godz. 21 w niedzielę.
Dzisiejszy klimat polityczny skłonił więcej obywateli do oddania swojego głosu, co stanowi pozytywny trend w świecie demokracji. To pokazuje, że biorąc pod uwagę najnowsze wybory parlamentarne i rosnącą frekwencję, obywatele Polski stają się coraz bardziej zaangażowani w politykę kraju.
Pragniesz być na bieżąco z najważniejszymi informacjami? Odwiedź naszą aplikację na Twoim telefonie. Dostępna jest w Google Play, App Store oraz HUAWEI AppGallery.