Feminatywy w Kościele? Odpowiedź Duchownego
Wirtualnym duchownym na platformie TikTok? Tak! Ksiądz Piotr Jarosiewicz, którego profilem na tej platformie zaciekawionych jest ponad 295 tysięcy osób, aktywnie angażuje się w życie internetowej społeczności, odpowiadając na liczne pytania dotyczące wiary i zasad Kościoła. Prócz działalności w sieci, ksiądz Jarosiewicz jest również autorem wielu inspirujących publikacji, takich jak „Siedem”, „MPJ”, „Jesus is cool” czy „Boża sieć”.
Pewnego razu ksiądz stanął przed niecodziennym zapytaniem jednej z internautek. Kamila chciała wiedzieć, czy podczas liturgii mszy świętej powinna używać końcówek żeńskich. Przykładowo, nurtowało ją, czy mówić „nie jestem godzien” czy „godna”. Odpowiedź przyszła szybko, okazuje się, że Kościół optuje za formą uniwersalną – nie rozróżniając płci, ale traktując wiernych jako ludzi, a więc w tym przypadku należy stosować „nie jestem godzien”.
Ksiądz Jarosiewicz posłużył się również przykładem z modlitwy powszechnej: „spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem”. Wyjaśnił, że w modlitwie ważne jest, aby każdy czuł się z nią związany, a płciowość końcówek nie powinna odgrywać tutaj roli.
Reakcje internautów są różne – od wdzięczności za uświadomienie i wyjaśnienie wątpliwości, po głosy uważające, że w obrzędach religijnych forma nie powinna mieć znaczenia. Ksiądz Piotr Jarosiewicz na swoim profilu TikTok regularnie podejmuje wątki, które mogą budzić ciekawość czy nawet wątpliwości wiernych. Dyskusje wokół wiary, interpretacje marzeń sennych, a także porady duchowe związane z uczestnictwem w życiu kościelnym, nawet w trudnych sytuacjach życiowych, to tylko niektóre z zagadnień, na które ksiądz stara się odpowiedzieć.
Ksiądz Piotr Jarosiewicz nie tylko wyjaśnia wyzwania współczesnej wiary, ale również inspiruje do głębszego poznawania własnej duchowości i współczesnego wymiaru Kościoła, co czyni go wszechstronnym przewodnikiem w wirtualnym świecie. Zapraszamy do śledzenia jego działalności na TikToku, gdzie na bieżąco pojawiają się odpowiedzi na nowe pytania.