Dlaczego zamiast kupować paliwo nie kupić roweru?
W Polsce obniżki podatku paliwowego kosztowały już 1,4 mld euro. Kwota ta mogłaby sfinansować na przykład obniżenie podatku VAT na prawie 25 milionów rowerów, prawie 52 miliony darmowych biletów miesięcznych na transport publiczny lub 466 milionów darmowych przejazdów na współdzielonych rowerach miejskich – wynika z niedawnego badania przeprowadzonego przez Kampanię na rzecz Czystych Miast.
Unia Europejska przeznaczyła 16 miliardów euro z publicznych pieniędzy na obniżenie podatków od paliw lub na obniżenie cen na stacjach benzynowych. Nie jest to nowość – Unia Europejska dotuje paliwa kopalne od lat 50. ubiegłego wieku.
Komisja Europejska przedstawiła nowy plan przeciwdziałania cenom energii w UE. Plan ten, nazwany „REPowerEU”, wzywa do wprowadzenia darmowych rowerów i urządzeń mikromobilności, tańszego transportu publicznego oraz dopłat do zakupu rowerów.
Przywódcy UE dyskutują obecnie nad wprowadzeniem embarga na rosyjską ropę naftową, co może mieć duży wpływ na ceny gazu i paliw w całej Europie. Tymczasem kilka rządów państw UE zamierza przedłużyć obowiązywanie obniżek podatków od paliw. Jeśli zostaną one utrzymane do końca roku, spowoduje to wzrost kosztów Otworzy się w nowej zakładce dla podatników z obecnych 16 mld euro do około 52 mld euro.
Unia Europejska stoi przed poważnym problemem: jak zapewnić swoim obywatelom bardziej przystępny cenowo transport publiczny. UE zaproponowała rozwiązanie, ale jest ono niewystarczające.
Zamiast zapewniać darmowe bilety miesięczne na transport publiczny, nawet 194 miliony Europejczyków – czyli łączna liczba mieszkańców Francji, Niemiec, Irlandii i Polski – mogłoby mieć możliwość zakupu tańszych rowerów dzięki obniżkom podatku VAT, które stały się ostatnio możliwe dzięki zmianom w prawie podatkowym UE.
Alternatywnie można by opłacić do 2,2 miliarda darmowych przejazdów wspólnymi samochodami lub 5,3 miliarda przejazdów wspólnymi rowerami.
Polska wydała już 1,4 miliarda euro na obniżenie podatków od paliw, a z tych pieniędzy można by sfinansować obniżenie podatku VAT przy zakupie 24,8 miliona rowerów, 51,9 miliona darmowych miesięcznych biletów na transport publiczny, 329 milionów przejazdów w systemie carsharing lub 466 milionów darmowych przejazdów na współdzielonych rowerach miejskich. Te opcje transportowe mogłyby być skierowane do osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Jednocześnie dodatkowe fundusze mogłyby pomóc w zwiększeniu dostępności mniej emisyjnych środków transportu i zmniejszyć naszą zależność od importu ropy naftowej z Rosji.
Raport otwiera się w nowej karcie został opracowany przez Kampanię na rzecz Czystych Miast, Europejską Federację Cyklistów oraz Konfederację Europejskiego Przemysłu Rowerowego i Cycling Industries Europe. Opiera się on na szacunkowych kosztach otwiera się w nowej karcie obecnych obniżek podatku paliwowego oraz na kompleksowych danych dotyczących cen rowerów, transportu publicznego i mobilności współdzielonej.
Raport pokazuje, że każdy kilometr przejechany na rowerze w Europie oszczędza społeczeństwu około 0,10 € (0,11 USD) w kosztach zewnętrznych. Na przykład uniknięcie kosztów związanych z zatorami na obszarach miejskich i poprawa zdrowia publicznego.
Podsumowując, jazda na rowerze jest pod wieloma względami korzystniejsza niż kupowanie paliwa i korzystanie z transportu.
Ważne jest, by zdać sobie sprawę, że jazda na rowerze jest ekologiczną opcją dla tych, którzy chcą być częścią rozwiązania problemu zmian klimatycznych. Jazda na rowerze stanowi realną alternatywę dla jazdy samochodem, która ma znaczący wpływ na środowisko naturalne. Jazda na rowerze nie ma praktycznie żadnego wpływu na środowisko, ponieważ nie zużywa paliw kopalnych ani nie wytwarza żadnych odpadów. Ponadto jazda na rowerze może być przyjemnym sposobem na ćwiczenia fizyczne i poruszanie się po mieście.
Jazda na rowerze jest także korzystna dla zdrowia, ponieważ pozwala ćwiczyć, robiąc jednocześnie coś pożytecznego. Podczas jazdy na rowerze spalasz kalorie, co oznacza, że nie tylko czujesz się lepiej, ale także lepiej wyglądasz!
Wiele osób przekonało się, że jazda na rowerze pomaga im prowadzić zdrowsze życie, ponieważ pozwala im wykonywać więcej ćwiczeń każdego dnia bez konieczności korzystania z drogiej siłowni lub kupowania drogiego sprzętu, takiego jak maszyny do ćwiczeń czy bieżnie. Jedną z największych zalet roweru w porównaniu z innymi środkami transportu jest jego niski koszt; nie trzeba płacić żadnych miesięcznych rachunków, takich jak rachunki za gaz czy składki ubezpieczeniowe, gdy jeździ się rowerem zamiast samochodem!
Wacław
26 maja, 2022 @ 8:45 am
Jeśli szukasz bezpłatnych informacji prawnych na temat tego, czy jeździć rowerem czy samochodem strona https://porady-prawne.info.pl/metody-porad/ odpowie Tobie na te inne pytania dotyczące regulacji prawnych odnoszących się do transportu publicznego.