Przetasowania w Podlasiu – PiS traci kontrolę w regionie
W sejmiku województwa podlaskiego doszło do znaczących politycznych przetasowań po niedawnym wyborze władz. Nowym przewodniczącym sejmiku został przedstawiciel koalicji Trzecia Droga-PSL, Cezary Cieślukowski, który poradził sobie z rywalizacją, zdobywając 17 głosów, i tym samym pokonując kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości, Wandę Mieczkowską uzyskującą 13 głosów.
Ta zmiana władzy wynikała z wyników wyborów samorządowych w województwie, gdzie PiS, choć odniósł najlepszy wynik, zagwarantował sobie 15 miejsc w 30-osobowym sejmiku. Drugą pozycję zajął KO z ośmioma miejscami, Trzecia Droga zdobyła sześć, zaś Konfederacja zasiędzie z jednym przedstawicielem. Decydujący okazał się głos radnego Konfederacji, Stanisławy Derehajło.
Niezależnie od tych wydarzeń, marszałkiem województwa podlaskiego został reprezentant Koalicji Obywatelskiej, Łukasz Prokorym, który otrzymał poparcie 16 radnych. W poprzedniej kadencji samorządu pełnił on funkcję przewodniczącego Rady Miasta Białystok i był liderem listy do sejmiku w okręgu białostockim.
Prokorym zapowiedział, że na wicemarszałków będą wskazani kandydaci PiS – Wiesława Burnos i Marek Malinowski, którzy w ostatniej kadencji byli członkami zarządu województwa. Co więcej, radni z Trzeciej Drogi oraz KO, Bogdan Dyjuk i Jacek Piorunek, mają być proponowani na pozostałe miejsca w zarządzie.
Reakcja Jacka Sasina na wydarzenia podlaskiego samorządu była pełna emocji. Polityk nie przebierał w słowach, zwracając się do radnych, którzy nie poparli kandydatów PiS, określając ich mianem „zdrajców”. Sasin wyraził sprzeciw wobec ich działań, twierdząc, że oddali województwo „w ręce koalicji 13 grudziej”, sugerując tym samym, że będą musieli niebawem zmierzyć się z konsekwencjami swoich wyborów.
Wyniki wyborów samorządowych potwierdziły silną pozycję PiS, które uzyskało 43,47% głosów. Platforma Obywatelska cieszyła się odsetkiem 22,75%, podczas gdy Trzecia Droga uzyskała 16,45% poparcia. W dalszej kolejności była Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy z 9,95%, a na końcu lista kontynuowana była przez KKW Lewica, KWW Obywatele dla obywateli i inne mniejsze ugrupowania. Frekwencja wyborcza wyniosła 51,65%.
Uwaga: Materiał archiwalny „Nagły wybuch śmiechu w studiu Polsat News. 'Zmienił się kierunek na szparagi'” oraz szczegóły związane z serwisem należącym do Polsat News zostały pominięte, gdyż nie dotyczą tematu przewodniego.