Kaczyński Ostro Krytykuje Rządzących: „To Zlekceważenie”
Bitwa pod Monte Cassino to jeden z kluczowych momentów w historii II Wojny Światowej, symbol poświęcenia i męstwa żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Niestety, podczas ostatnich obchodów 80. rocznicy tej heroicznego czynu we Włoszech zabrakło godnej reprezentacji rządu RP – brak ten nie pozostał niezauważony. O nieobecności ważnych przedstawicieli polskiej delegacji poinformował prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Kaczyński, podczas konferencji prasowej. Wskazywał na to jako na zaniedbanie, które dowodzi braku odpowiedniego honorowania bohaterów historii Polski.
„Obronność naszego kraju nie może być traktowana wybiórczo – to powinien być element ponadpartyjny” – podkreślał Kaczyński, wyrażając swoje poparcie dla działań mających na celu wzmocnienie bezpieczeństwa granic Polski. Konkretnie nawiązał do programów obronnych i podniesienia gotowości wojskowej, które miały być inicjatywą jego ugrupowania, niestety nie zrealizowaną ze względu na wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych.
Podczas konferencji poruszono także temat „Żelaznej Kopuły nad Europą” – projektu defensywnego, który towarzyszył wypowiedziom politycznym Donalda Tuska. Kaczyński wyraził sceptycyzm co do tego pomysłu, insynuując, że może mieć on więcej wspólnego z działaniem public relations niż rzeczywistą zmianą w polityce obronnej.
Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu parlamentarnego, również odniósł się do tych wypowiedzi, podkreślając, że nie słowa, a czyny są miarą zaangażowania w wzmocnienie Wojska Polskiego. Zdaniem Błaszczaka, Tusk w kampanii wyborczej posługuje się językiem i postulatami PiS, pozostawiając wyborcom decyzję o preferencji oryginału nad kopią.
Kwestia odpowiedniej pamięci o historii Polski oraz obronności kraju są istotnymi elementami debaty publicznej. Prezes partii rządzącej wraz z przewodniczącym klubu zwrócili uwagę na to, jak ważne jest budowanie świadomości historycznej wśród społeczeństwa oraz jak kluczowe dla przyszłości państwa polskiego jest zapewnienie skutecznych narzędzi obronnych. Połączenie szacunku dla przeszłości z pragmatycznym podejściem do współczesnych zagrożeń stanowi fundament dla tworzenia polityki obronnej, odpowiadającej na wyzwania XXI wieku.