„Wzrost Presji na Wschodniej Granicy – Nowe Dane”
Ostatnie dni przyniosły dynamiczne wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna zgłosiła niemal 470 prób nielegalnego przekroczenia granicy w ciągu dwóch dni, skupiających się głównie w rejonie Podlasia.
Podlaski Oddział Straży Granicznej poinformował o serii zdarzeń w okolicach miejscowości takich jak Białowieża, Dubicze Cerkiewne, Narewka, Mielnik i Czeremcha. W wyniku tych prób zatrzymano jedną osobę za pomocnictwo w nielegalnym przejściu, a konflikty między cudzoziemcami także wymagały interwencji. Dramaturgię sytuacji potęgowało agresywne zachowanie próbujących przedostać się osób, które rzucały w stronę funkcjonariuszy kamieniami i gałęziami drzew.
Bezprecedensowy wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy odnotowano od początku roku – ponad 13 tysięcy incydentów, z których 5,4 tysiąca przypadło na maj. W szczególności, 10 maja doszło do masowej próby przedostania się przez granicę w Białowieży, gdzie ponad 140 osób próbowało siłowo forsować barierę. Wykorzystanie przemocy i impet z jakim dokonywane są te próby stają się coraz większym wyzwaniem dla polskich służb.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo granicy polsko-białoruskiej, zbudowano stalową zaporę o wysokości 5,5 metra oraz wprowadzono system kamer i czujników zwany barierą elektroniczną. Ponadto, planowane jest wdrożenie tego systemu również na granicznych rzekach Podlasia – Świsłoczy i Istoczance. Na odcinku około 47 kilometrów stanie około 500 słupów z tysiącem kamer oraz sieć czujników.
W odniesieniu do zwiększenia ochrony granic, premier zapowiedział inicjatywę „Tarcza Wschód”, która mając kosztować 10 miliardów złotych, ma na celu jeszcze bardziej umocnić zabezpieczenia granic Polski z Rosją i Białorusią. Stawia się na odstraszanie potencjalnych naruszeń suwerenności kraju.
Widoczne są też inwestycje w modernizację sprzętu i wyposażenia żołnierzy w ramach projektu „Szpej”. Nowoczesne technologie i strategiczna polityka mają dodatkowo wzmocnić zdolności obronne państwa w obliczu narastających zagrożeń.
Znaczenie wzmacniania granicy polsko-białoruskiej jest niezaprzeczalnie duże w kontekście obecnych wyzwań bezpieczeństwa wewnątrz i na zewnątrz granic Polski. Stała czujność oraz wspieranie służb granicznych niezbędnym sprzętem i odpowiednimi inwestycjami infrastrukturalnymi to kluczowe kroki w zapewnieniu stabilności i ochrony przed nielegalnym przepływem osób i towarów.