Pierwsza operacja lotnicza od lat: Polski wkład w Korei
Podczas jednej z największych operacji modernizacji lotnictwa wojskowego w Polsce od ponad dwóch dekad dochodzi do znaczących zmian w wyposażeniu i szkoleniu pilotów. Zgodnie z podanymi informacjami, blisko 40 tys. elementów, wśród których znajdują się dokumentacja techniczna, sprzęt specjalistyczny, kompletne pakiety logistyczne oraz systemy informatyczne, stanie się częścią narodowego potencjału obronnego.
Mińsk Mazowiecki stał się bazą dla nowo przybyłej eskadry samolotów typu FA-50, które pełnić będą kluczową rolę w zapewnianiu wsparcia dla pola walki. Ich obecność jest integralną częścią obrony powietrznej, która ma zapewnić obronę przed ewentualnym atakiem, wspierając jednocześnie siły lądowe.
W kontekście przeprowadzanych działań, Polska wysyła największą jak dotąd grupę, składającą się z 24 pilotów, do Korei Południowej na intensywne treningi. Szkolenia podzielone będą na klasy, w których uczestniczyć będą grupy od sześciu do ośmiu osób. Z kolei udoskonalanie już zdobytych umiejętności, jak również dalsze szkolenia zaawansowane, będą przeprowadzane w kraju przez polskich instruktorów.
Proces dostawy samolotów FA-50 z Korei Południowej przebiegł wyjątkowo szybko. Obecnie Polska dysponuje maszynami w wersji przejściowej, które mają na celu uzupełnienie braków po przekazaniu samolotów Mig-29 na Ukrainę. Co istotne, już wkrótce zostaną dostarczone maszyny w wersji docelowej, wyposażone w nowoczesne amerykańskie radary Phantom Strike, czyniąc polskie FA-50 jednymi z najbardziej zaawansowanych myśliwców na świecie.
Kapitan Małgorzata Urban podkreśla, że doświadczenie zdobyte przy obsłudze maszyn F-16 stanowi znaczną pomoc przy obsłudze FA-50, z uwagi na podobieństwa w konstrukcji samolotów oraz systemów pokładowych. Dzięki temu proces adaptacji do nowego sprzętu przebiega wyjątkowo sprawnie.
Zakończenie całego projektu oraz dostawy nowych myśliwców przewidywane jest na koniec przyszłego roku, co sprawi, że Wojsko Polskie zostanie wyposażone w narzędzie o szerszym zasięgu i wszechstronności w zakresie działań obronnych. Wprowadzenie do służby samolotów FA-50, posiadających zaawansowane technologicznie systemy radarowe, z pewnością podniesie gotowość bojową i operacyjną lotnictwa polskiego, co stanowi ważny krok w kontekście współczesnych wyzwań obronnych.