„Ogromna inwestycja na granicy: Jeże, pola minowe”
Polska inwestuje w bezpieczeństwo swojej wschodniej granicy – rusza projekt Tarcza Wschód
Na obrzeżach Polski zostanie wzniesiona nowoczesna linia obronna Tarcza Wschód, której implementacja ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Projekt ten ma ruszyć już w bieżącym roku, przy współpracy kilku resortów oraz jednostek samorządowych. Przewidywany koszt inwestycji wynosi co najmniej 10 miliardów złotych.
Wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Tarcza Wschód łączyć będzie uwarunkowania terenowe z elementami fortyfikacji oraz zaawansowaną technologią. Za główne cele stawiane przed inwestycją uznaje się odstraszanie potencjalnych zagrożeń i przygotowanie do efektywnej obrony granic kraju.
Inwestycja obejmować będzie instalację różnorodnych elementów zabezpieczających, jak fizyczne zapory, zaawansowane systemy elektroniczne, drony i systemy antydronowe. Na wizualizacjach projektu widoczne są różne komponenty obronne, takie jak pogłębione rowy, punkty obserwacyjne oraz magazyny, które mają być rozmieszczone w strefie nadgranicznej.
Nie wszystkie elementy inicjatywy są jednak ujawnione opinii publicznej. Szczegółowe informacje o rozmieszczeniu strategicznych elementów Tarczy Wschód mają charakter niejawny, co podnosi Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej, zaznaczając jednocześnie, że projekt zintegruje tradycyjne metody obrony z innowacyjnymi.
W ramach projektu planowane jest także uruchomienie polskiego systemu satelitarnego, mającego na celu poprawę wykrywalności zagrożeń oraz koordynację działań obronnych.
Działania budowlane i techniczne zostaną podzielone na etapy, które mają zapewnić zarówno ograniczenia mobilności ewentualnego przeciwnika, jak i zwiększenie bezpieczeństwa sił własnych oraz ochrony ludności cywilnej. Infrastruktura ma również wspierać mobilność polskich wojsk, ułatwiając przemieszczanie się oraz szybką reakcję na ewentualne zagrożenia.
Tarcza Wschód to nie tylko projekt o charakterze militarnym, ale również przedsięwzięcie, które ma zapewnić bezpieczeństwo ludności cywilnej w regionie wschodniej granicy Polski.
Finansowanie inwestycji ma pochodzić zarówno z budżetu państwa, jak i ze środków unijnych. Całość prac jest planowana do zakończenia w roku 2028, a zabezpieczeniu ma zostać blisko 700 kilometrów granicy. Za koordynację projektu odpowiedzialny jest międzyresortowy zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele kluczowych ministerstw oraz jednostek samorządowych.
Tym samym strategia obrony Polski przechodzi na wyższy poziom, mając na względzie rosnące wyzwania bezpieczeństwa międzynarodowego oraz potrzebę adekwatnej odpowiedzi na ewentualne zagrożenia. Program Tarcza Wschód uosabia polskie dążenie do zapewnienia pokoju i stabilności zarówno dla obywateli, jak i całej przestrzeni euroatlantyckiej.