Problem Młodych Polaków: Polska Wyróżnia Się Globalnie
Młodzi Polacy w obliczu problemów finansowych – co nas niepokoi?
Powołując się na raport firmy doradczej Deloitte, coraz więcej młodych Polaków wyraża swoje obawy związane z kosztami życia. Dane zebrane w badaniu „2024 Gen Z and Millennial Survey” wskazują, że mieszkańcy Polski należący do tzw. pokolenia Y (milenialsów, czyli osób urodzonych między 1983 a 1994 r.) oraz pokolenia Z (urodzeni między 1995 a 2005 r.) szczególnie intensywnie odczuwają brak stabilności finansowej. W naszym kraju niemal co trzeci młody człowiek nie posiada poczucia, że jego sytuacja finansowa jest wystarczająco stabilna, by myśleć o przyszłości.
Mimo narastającego optymizmu co do osobistych perspektyw finansowych i sytuacji gospodarczej, problem braku możliwości oszczędzania pozostaje dla wielu młodych Polaków palący – prawie co szósty zużywa całą miesięczną wypłatę tylko na pokrycie bieżących kosztów życiowych. To powoduje, iż aż 46 procent osób z pokolenia Z oraz 44 procent „millenialsów” wyraża lęk o swoją przyszłość finansową.
Z badania wynika również, że przyczyną stresu oraz niepewności wśród młodych Polaków są nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również praca, która nie odpowiada ich potrzebom rozwoju lub wartościom osobistym. Aż 7 na 10 młodych Polaków odczuwa, że ich obecne miejsce zatrudnienia nie spełnia ich oczekiwań, często wskazując na brak poczucia celu swojej pracy. Mimo to, tylko nieliczni widzą w rozmowie z pracodawcą rozwiązanie swoich zawodowych problemów.
Wiele w tej sytuacji może przesądzić wybór nowego zatrudnienia, w którym kluczowym czynnikiem, oprócz wysokości wynagrodzenia, staje się możliwość rozwoju. Młodzi Polacy dzielą się przekonaniem, że szansa na naukę i poszerzanie kompetencji jest istotna przy wyborze pracodawcy – stanowi ona główny motyw dla 31 procent badanych z pokolenia Z i 22 procent „millenialsów”.
Związek między finansami a zdrowiem psychicznym jest dość wyraźny – zdrową kondycję psychiczną deklaruje tylko ponad połowa młodych. Dodatkowo, niestabilność zawodowa i brak wsparcia w miejscu pracy wzmacniają poczucie wypalenia oraz stresu. Co więcej, dla 49 procent osób z pokolenia Z oraz 34 procent „igreków” realizacja pracy zgodnej z własnymi przekonaniami i wartościami ma kluczowe znaczenie.
Monitorując sytuację psychologiczną i gospodarczą młodych Polaków, nie można zignorować ich silnego dążenia do poszukiwania pracy, która nie tylko zapewni odpowiedni poziom dochodu, ale także sprosta ich aspiracjom moralnym i zawodowym. Jest to wyzwanie zarówno dla samych zainteresowanych, jak i dla pracodawców, którzy chcą przyciągnąć i zatrzymać młodych talentów w swoich firmach.