Tarcza Wschód: Skeptycyzm Wśród Wyborców Partii
W ostatnim sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) dla dziennika „Rzeczpospolita”, aż 78,2% badanych wyraziło poparcie dla rządowego programu o nazwie Tarcza Wschód, którego celem jest wzmocnienie wschodniej granicy Polski. Pomysł ten spotkał się z aprobatą przede wszystkim wśród wyborców partii Trzecia Droga, Koalicji Obywatelskiej (KO) i Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Mimo ogólnego poparcia, mniej pozytywne nastawienie wykazują wyborcy Nowej Lewicy, z czego poparcie dla programu wyniosło 53%.
Program Tarcza Wschód jest reakcją na wzrastające napięcia geopolityczne oraz wyzwania bezpieczeństwa narodowego. Zakłada się, że w ramach tego przedsięwzięcia wzmocnione zostaną fortyfikacje na granicy z Białorusią i Rosją przez budowę nowej infrastruktury wojskowej na odcinku o długości 700 kilometrów. W planach jest również koordynacyjne wzmocnienie granicy z Ukrainą i Litwą.
Ambitne założenia Tarczy Wschód obejmują między innymi budowę nowych zapór, systemów wykrywania, ostrzegania i śledzenia, systemów antydronowych, jak również rozlokowanie wysuniętych baz i węzłów logistycznych. Ponadto proponowane są adaptacje lasów granicznych i bagien, które mają stanowić dodatkowy czynnik obronny.
W swojej wypowiedzi, premier Donald Tusk zapowiedział realizację Tarczy Wschód jako największej operacji umacniania granicy od zakończenia II wojny światowej, podkreślając jej znaczenie strategiczne dla Polski i wschodniej flanki NATO. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w prezentacji przedstawionej w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego zaznaczał, że jest to kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa kraju.
Wydaje się, że z szerokiego poparcia społecznego dla Tarczy Wschód wynika coraz większa świadomość Polaków na temat znaczenia stabilności i bezpieczeństwa narodowego. To, jak skuteczne okaże się to przedsięwzięcie, będzie zależało od jego sprawnego wdrażania oraz od pozyskania i odpowiedniego wykorzystania potrzebnych środków finansowych.