„Ulewy w Polsce: Szpital w Kędzierzynie-Koźlu Pod Wodą!”
Województwo opolskie ostatnio stało się obiektem walki z żywiołem, kiedy to intensywne opady deszczu spowodowały niemałe zamieszanie w Kędzierzynie-Koźlu. Deszczowa ulewa wyrządziła znaczne szkody w miejscowym szpitalu powiatowym, gdzie woda dosłownie zalała Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz pomieszczenia Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Zaskoczony personel i pacjenci byli świadkami, jak woda rozlewa się po korytarzach, paraliżując działalność lecznicy.
W obliczu tego wydarzenia, zarząd szpitala, za pośrednictwem mediów społecznościowych, podjął decyzję o tymczasowym zawieszeniu przyjęć pacjentów i zaapelował do mieszkańców o korzystanie z usług innych placówek medycznych. Nie była to łatwa decyzja, ale bezpieczeństwo pacjentów musiało przeważyć. Strażacy niezwłocznie zaangażowali się w działania, mające na celu jak najszybsze usunięcie zalegającej wody i umożliwienie wznowienia pracy oddziałów.
Pełne zaangażowanie służb oraz personelu szpitala przyniosło efekty już przed północą – sytuacja została opanowana i szpital wznowił normalne funkcjonowanie. Ten incydent nie jest wyizolowanym przypadkiem. Ulewne deszcze i burze, które przeszły przez Polskę w niedzielę, wywołały liczne zgłoszenia dotyczące zalanych piwnic, połamanych drzew i innych szkód materialnych. Strażacy w całym kraju odnotowali aż 754 interwencje, z czego w samym województwie opolskim do godziny 20:00 zarejestrowano blisko 50 zdarzeń.
Tego typu sytuacje są przypomnieniem o sile żywiołów i konieczności podjęcia działań mających na celu ich minimalizowanie. Należy pamiętać, że zmieniający się klimat może prowadzić do częstszych i intensywniejszych zjawisk pogodowych, stąd też ważne jest, aby zarówno władze, instytucje, jak i osoby prywatne były przygotowane na ewentualność powodzi, burz czy innych klęsk żywiołowych.
Na koniec warto zaznaczyć, że tego typu ekstremalne warunki pogodowe, jakie miały miejsce w Kędzierzynie-Koźlu, są przestrogą dla całego społeczeństwa i puentą do wzmożonej troski o infrastrukturę oraz planowanie działań prewencyjnych w zakresie zarządzania kryzysowego.