Wielka mobilizacja w miastach – Dane o frekwencji!
Frekwencja wyborcza w miastach i na wsiach – analiza danych z wyborów do Parlamentu Europejskiego
Ostatnie wybory do Parlamentu Europejskiego dostarczyły interesujących danych dotyczących zaangażowania obywateli w procesach demokratycznych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Ipsos, ogólna frekwencja w tych wyborach wyniosła 39,7%. Istotny jest rozkład tego wskaźnika między różnymi obszarami kraju, który pozwala zauważyć pewne tendencje w zachowaniach wyborczych Polaków.
W obszarach wiejskich, gdzie życie toczy się wolniejszym rytmem, a społeczności są ściślejsze, frekwencja wyborcza okazała się najniższa – jedynie 35,5% uprawnionych udali się do urn. Mimo że życie na wsi może wiązać się z bardziej lokalnymi problemami, to jednak mniejsze zaangażowanie w wydarzenia na arenie europejskiej może wynikać z poczucia mniejszego wpływu na decyzje podejmowane tak daleko od codziennych spraw.
Natomiast małe miasta i miejscowości do 50 tys. mieszkańców odnotowały nieco wyższą frekwencję, bo 38,4%. To nadal poniżej średniej krajowej, co sugeruje, iż podobnie jak na wsiach, lokalne społeczności mogą mniej identyfikować się z problematyką na poziomie europejskim.
Przejście do miast średniej wielkości, tj. od 51 do 200 tys. mieszkańców, przynosi wzrost frekwencji do 41,2%. Tutaj już mieszkańcy są częściej zaangażowani w życie społeczno-gospodarcze na szerszą skalę, co prawdopodobnie przekłada się na większą świadomość znaczenia wyborów do Parlamentu Europejskiego.
Jeszcze wyraźniejsze jest to w przypadku miast liczących między 201 a 500 tys. mieszkańców, gdzie zanotowano frekwencję na poziomie 45%. Większe miasta to także większe możliwości i często pełniejsze zrozumienie konsekwencji decyzji przyjmowanych przez instytucje unijne, co motywuje do większego uczestnictwa w wyborach.
Najaktywniejsi okazali się mieszkańcy największych aglomeracji, gdzie liczba ludności przekracza 500 tys. – frekwencja przekroczyła tam 51,1%. Skupiska miejskie to też centra edukacji i informacji, skąd łatwiej czerpać wiedzę o znaczeniu Unii Europejskiej dla codziennego życia.
Porównując dane z wyborów do PE w 2019 roku, możemy zauważyć, że frekwencja była wówczas wyższa. Szczególnie w miastach średnich i dużych wzrost był znaczący, gdyż głosowało tam odpowiednio 53,43% oraz 58,59% uprawnionych do głosowania.
Obserwując te tendencje, warto zastanowić się, jakie działania można podjąć, aby zwiększyć zaangażowanie wyborcze w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich. O świadomości obywateli i ich uczestnictwie w wyborach zależy przecież kształtowanie przyszłości zarówno lokalnych społeczności, jak i całej Unii Europejskiej.