Alarmujące: Egzotyczne Kleszcze w Polsce – Zagrożenie!
W polskich krajobrazach pojawiły się nowe, niebezpieczne gatunki kleszczy – Hyalomma. Te afrykańskie insekty, znane z wyjątkowej ruchliwości i rozmiaru, mogą stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt.
Afrykańskie kleszcze w Polsce: co warto wiedzieć
Hyalomma to egzotyczne kleszcze, które polują w sposób aktywny – są w stanie szybko biec w kierunku potencjalnego żywiciela. Prof. dr hab. Anna Bajer z Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że kleszcze te mogły trafić do Polski na wiosnę, transportowane przez migrujące ptaki. Widziano je także w innych krajach europejskich, w tym w Niemczech.
Zagrożenia ze strony kleszczy Hyalomma
Kleszcze te nie tylko są dużo bardziej aktywne niż rodzime gatunki, ale i mogą być wektorami groźnych wirusów. Należy do nich przede wszystkim czynnik wywołujący gorączkę krymsko-kongijską, którą cechują objawy takie jak silna gorączka, krwotoki, utrata masy ciała, żółtaczka oraz uszkodzenie wątroby. Choroba ta charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, a obecnie brak jest skutecznego leczenia i szczepionek przeciwko niej.
Apel naukowców i monitoring zagrożenia
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego apelują do społeczeństwa o pomoc w monitorowaniu obecności Hyalomma. Zaleca się sprawdzanie lasów i łąk oraz zgłaszanie obserwacji tych kleszczy, wraz z miejscem ich występowania, na Wydział Biologii UW. Dzięki zaangażowaniu osób spędzających czas na świeżym powietrzu, hodowców zwierząt i jeźdźców konnych możliwe będzie szybkie reagowanie na ewentualne ogniska pojawienia się tych niebezpiecznych pajęczaków.
Dodatkowe zagrożenia: Komar tygrysi na horyzoncie
Kleszcze afrykańskie to nie jedyny powód do niepokoju. Naukowcy ostrzegają również przed możliwością pojawienia się w Polsce komara tygrysiego, przenoszącego m.in. malarię i dengę. Zmiany klimatyczne i łagodne zimy mogą sprzyjać ekspansji tego owada w naszym kraju.
Ochrona przed kleszczami – zalecenia
Biorąc pod uwagę powyższe zagrożenia, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach profilaktyki:
– Należy nosić odpowiednio długie ubrania podczas spacerów po lasach i łąkach.
– Zastosowanie repelentów może zapobiegać atakom kleszczy.
– Regularne przeszukiwanie ciała i ubrania po powrocie z terenów zewnętrznych jest kluczowe.
– W przypadku znalezienia kleszcza na skórze, należy go jak najszybciej i ostrożnie usunąć.
– Obserwacje nowych, niezwykłych kleszczy zawsze warto zgłaszać do specjalistów.
Pamiętajmy, że świadomość i odpowiedzialne zachowanie w przyrodzie mogą zapobiec wielu potencjalnym zagrożeniom ze strony egzotycznych kleszczy i innych owadów.