„Analiza wyników wyborów 2023: Głosy z wsi i miast”
Według niedawnego sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos, aktualnie dominująca partia polityczna w Polsce, Prawo i Sprawiedliwość, cieszy się dużym poparciem, szczególnie na wsi. Z deklaracji wynika, że ponad 48% wiejskiej społeczności popiera obecną władzę. W przeciwnym biegunie, najniższe wsparcie dla Prawa i Sprawiedliwości zaobserwowano w największych polskich miastach – jedynie 21,5% respondentów poparło tę partię.
Na ekspresję preferencji politycznych Polaków zdecydowanie wpływa miejsce zamieszkania. Ciekawym wynikiem jest fakt, że Trzecia Droga, koalicja Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego, otrzymała 12,4% głosów od mieszkańców wsi. Alternatywnie, Koalicja Obywatelska zyskała najwięcej poparcia w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (43,7%) oraz miastach zamieszkałych przez co najmniej 201 tys. osób (42,6%).
Do innych partii o mniejszym społecznym poparciu należą Bezpartyjni Samorządowcy, Konfederacja i Polska Jest Jedna, które uzyskały odpowiednio 2,8%, 7,2% i 1,4% głosów na wsi.
W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców, Koalicja Obywatelska wyprzedza wszystkie inne ugrupowania, z poparciem wynoszącym 43,7%. Drugą siłą w tych miastach jest Prawo i Sprawiedliwość z nieco ponad 20% głosów.
W sumie, dane wskazują na wyraźny podział polityczny między dużymi miastami a wsią. Miejscem, gdzie różnice wyborcze są najmniej zauważalne to miasta do 50 tys. mieszkańców – tutaj Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska uzyskały praktycznie równe poparcie: 34,3% do 34,2%.
Mimo rozbieżności w wynikach, jasno wynika z nich, że Prawo i Sprawiedliwość nadal jest najsilniejszą siłą polityczną w Polsce, choć odnotowuje znaczące różnice w swoim poparciu w zależności od miejsca zamieszkania wyborców.