Donald Tusk o Świętach: „Szkoda święta” – Komentarz
W dwudziestą rocznicę przystąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej przypominamy postacie, które były fundamentem polskiej drogi do członkostwa w tej wspólnocie. *Donald Tusk, były premier oraz wybitna postać na scenie politycznej*, nie zapomniał o symbolach polskiej transformacji. W dniu rocznicowym wyjątkowo wspomniał o osobach takich jak Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Jan Krzysztof Bielecki i Hanna Suchocka, którzy wizją i odwagą kierowali Polskę ku jedności europejskiej.
„To dzięki nim i ich niezachwianej wierze w lepszą przyszłość dla Polaków, możemy dziś celebrować dwie dekady obecności w gronie państw UE” – napisał Tusk. Jednocześnie wyraźnie zaznaczył, że nie będzie wspominał tych, którzy działali na szkodę integracji lub teraz, paradoksalnie, chcieliby snuć dumę z osiągnięć, do których sami nie przyczynili się.
Premier złożył obietnicę, która może okazać się wyzwaniem na przyszłość. Odnosząc się do prognoz Banku Światowego, stwierdził: „Na 25 rocznicę członkostwa Polski w UE będziemy zamożniejsi niż Brytyjczycy – to nasza europejska przyszłość.”
Tymczasem, pełen symbolicznego znaczenia był również moment, gdy *prezydent Andrzej Duda* wyraził swoje przemyślenia na temat jedności akcji na rzecz rozwoju Polski w UE, wspominając także ubiegłoroczną rocznicę, którą świętował wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim. Prezydent wyraził żal z powodu braku możliwości wspólnego wystąpienia z Donaldem Tuskiem. Pomimo wyextendowanych zaproszeń spotkanie ich nie doszło do skutku, co w swoich komentarzach uzasadnił rzekome zapalenie płuc premiera.
Refleksja nad zdrowiem Tuska i realizacją najwyższych obowiązków przewijają się w przestrzeni publicznej, budząc zarówno domysły, jak i pokazując konieczność dialogu wśród najwyższych rangą urzędników państwowych, niezależnie od sytuacji.
W kontekście tych wydarzeń nasuwa się pytanie: Czy zmaganie się z chorobą powinno być przeciwwskazaniem do podkreślania jedności w tak istotnym momencie historycznym dla naszego kraju? Czy polska droga w UE nadal będzie trwać w duchu porozumienia i wspólnego działania wszystkich sił politycznych? O te i inne pytania dotyczące przyszłości Polski w strukturach europejskich z pewnością będzie można zapytać podczas kolejnych debat i rocznicowych obchodów.
20 lat w Unii Europejskiej to czas, który przyniósł Polsce wiele korzyści, ale i stał się poligonem wyzwań dla polskiej polityki. W tej szczególnej rocznicy warto pamiętać, że wspólna praca i dialog są kluczem do kontynuowania udanej przyszłości naszego kraju na europejskiej scenie.