Emerytura po zmarłym z rodziny: kto jest uprawniony do jej odebrania?
Prawo do emerytury lub renty ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej. ZUS przypomina jednak, aby członkowie rodziny mogli otrzymać rentę, zmarły musiał być stale zatrudniony i odprowadzać za życia co najmniej jedną składkę. Wysokość emerytury obliczana jest na podstawie średnich zarobków z całej kariery zawodowej. Świadczenia emerytalne zostaną obliczone poprzez zsumowanie wszystkich składek wpłaconych przez obie strony na wspólne nazwiska lub jako osoby fizyczne.
Śmierć osoby pobierającej rentę przed datą wypłaty renty nie jest rzadkością. Gdy tak się dzieje, ZUS wstrzymuje przekazywanie pieniędzy od miesiąca, w którym nastąpiła śmierć. Jeśli nie ma możliwości wstrzymania świadczenia, wówczas ZUS wstrzymuje je od miesiąca następującego po tym, w którym emeryt zmarł.
ZUS wypłaca emerytury w kilku terminach wypłaty: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. danego miesiąca. W związku z tym świadczenia możemy otrzymać nie później niż w dniu wypłaty. Jeżeli są to sobota lub niedziela, ZUS wypłaca emeryturę z jednodniowym lub dwudniowym wyprzedzeniem. Na przykład, jeśli ktoś umrze 1 września, a emerytura zostanie wypłacona 20 września, to ZUS prawdopodobnie nie wypłaci świadczenia, jeśli otrzyma informację o śmierci. Niezrealizowane emerytury mogą być następnie wypłacane osobom pozostającym na utrzymaniu zmarłego. W takim przypadku muszą złożyć odpowiedni wniosek do ZUS.
Świadczenia niezrealizowane to także świadczenia w przypadku, gdy osoba złożyła wniosek o emeryturę, ale zmarła w miesiącu otrzymania świadczenia przed wydaniem decyzji o przyznaniu świadczenia. W związku z tym z tytułu świadczeń niezrealizowanych kwota świadczenia wypłacana jest częściowo w ciągu miesiąca od dnia nabycia prawa do ostatniego dnia miesiąca. Podobnie w przypadku złożenia pozwu emerytalnego podwyższone świadczenia przysługujące zmarłemu mogą zostać wypłacone uprawnionym członkom rodziny w ramach niewypłaconych świadczeń.
Pieniądze pobrane przez listonosza z renty lub renty po śmierci odbiorcy nie powinny być wypłacane członkowi rodziny, ale zwracane do ZUS. Uprawnieni członkowie rodziny powinni natomiast złożyć wniosek do ZUS o wypłatę tzw. świadczeń niezrealizowanych. W przypadku, gdy listonosz wypłacił takie świadczenia po zmarłym, ZUS ustali nadpłaconą kwotę i zażąda zwrotu wpłaconej kwoty. Wpłaty dokonane po śmierci emeryta muszą zostać zwrócone jako nienależnie otrzymane świadczenia.