Glapiński Oskarżenia „Idiotyczne” – List do Premiera Tuska
Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, zostanie postawiony przed Trybunałem Stanu? To pytanie, które pojawia się w dyskusji politycznej i ekonomicznej naszego kraju. Debata nabrała tempa po tym, jak Donald Tusk zapowiedział złożenie wniosku w tej sprawie w Sejmie. Adam Glapiński nie pozostał dłużny i w wywiadzie dla „Financial Times” wyraził nadzieję, że Tusk zmieni zdanie.
Prezes NBP podkreśla, że obecnie Polska stoi przed wspólnymi wyzwaniami, a zarzuty dotyczące jego osoby są bezpodstawne. Glapiński zaznacza, że decyzje podjęte przez bank centralny, w tym obniżenie stóp procentowych, były adekwatne do sytuacji i zbieżne z działaniami innych banków centralnych na świecie. W obliczu pandemii Covid-19 i uniknięcia masowego kryzysu gospodarczego, interwencje te miały kluczowe znaczenie.
Glapiński planuje również wysłać list do premiera z propozycją osobistych rozmów, co ma na celu wyjaśnienie wszelkich nieporozumień i doprowadzenie do polubownego rozwiązania sytuacji. Wyznacza to możliwą nową fazę dialogu w zarządzaniu kryzysami gospodarczymi Polski, gdzie zawarte w nim stwierdzenia dotyczące inflacji i polityki monetarnej są istotnym tematem na agendzie ekonomicznej kraju.
Ostatecznie jednak, wzrost inflacji i związane z nim kontrowersje polityczne staną się tematem gorących debat, a podejmowane przez RPP decyzje budzą zarówno poparcie, jak i krytykę. NBP, działając na rynku wtórnym poprzez publicznie ogłaszane aukcje, broni swej pozycji, podkreślając, że działania te miały na celu stabilizację i przeciwdziałanie kryzysowi.
Nadchodzące miesiące okażą się decydujące zarówno dla przyszłości Adama Glapińskiego, jak i dla kierunku polskiej polityki pieniężnej. Wszystkie oczy zwrócone będą na Sejm i kolejne posunięcia zarówno strony rządzącej, jak i opozycji. Czy propozycja rozmów z Donalda Tuska zostanie przyjęta i czy uzasadnione będą zarzuty wobec prezesa NBP – to pytania, na które polscy obserwatorzy czekają z niecierpliwością.