Hennig-Kloska pyta o głosy z zagranicy na konferencji PKW
Podczas niedawnej konferencji prasowej Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), padły pytania dotyczące zatwierdzenia protokołów wyborczych przesłanych przez zagraniczne komisje. Na pierwszy plan wysunęła się tu posłanka Paulina Hennig-Kloska, wykazując swoje zaniepokojenie stanem rzeczy.
„Przyszliśmy tu zaniepokojeni bardzo niską liczbą przyjętych protokołów” – zaznaczyła Hennig-Kloska. Szczególnie zatwierdzenie protokołów wyborczych nadesłanych przez zagraniczne komisje wyborcze wywołało spore obawy. Bezwzględne prawo stanowi, że do momentu zatwierdzenia protokołów, pełniący obowiązki członkowie komisji wyborczych nie mogą opuścić miejsca pracy.
Przewodniczący PKW, Sylwester Marciniak, skupił się na kwestii warszawskiego okręgu wyborczego nr 19, do którego doliczane są głosy oddane za granicą. Wskazał on na rekordową liczbę aż 1300 komisji wyborczych, z czego 420 to komisje obwodowe za granicą.
Marciniak poinformował, że sprawdzonych zostało już około 260 protokołów z zagranicy, zwracając uwagę na brak godzin wysłania i potwierdzenia protokołów. Wskazał, że kwestia spływu protokołów jednocześnie z zagranicy i z Warszawy utrudnia prowadzenie kontroli na bieżąco.
Zdaniem przewodniczącego PKW, prowadzone rozmowy z przewodniczącym okręgowej komisji przyniosły poprawę sytuacji. Mimo to, wciąż istnieje kwestia kilku komisji, znajdujących się m.in. w Irlandii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii, gdzie protokoły z tych komisji jeszcze nie dotarły.
Hennig-Kloska zauważyła również, że podobne problemy z zatwierdzeniem protokołów pojawiają się na przykład w Holandii.
Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, odpowiadając na prośbę posłanki o możliwość zatwierdzenia protokołów w ciągu dwóch godzin, zaznaczyła, że to zależy od weryfikacji. „Nastąpiło pewne spiętrzenie pracy, ale zostało to już udrożnione” – dodała Pietrzak.
Weryfikacja protokołów to czasochłonne i odpowiedzialne zadanie, ale postępy są widoczne. Cały proces potwierdza skomplikowany, lecz transparentny przebieg demokratycznych wyborów.