Inwestowanie opłacalne jak nigdy wcześniej
Rewolucja, jaka dokonuje się w inwestowaniu, nie straci tempa, a może nawet przyspieszyć – taką tezę stawia bloger i wieloletni promotor rodzimego rynku kapitałowego.
W swoim wystąpieniu na konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) Przemysław Gerschmann podsumował zmiany w inwestowaniu w ostatniej dekadzie i nakreślił kierunki przyszłych zmian.
Jeszcze nigdy w historii inwestorzy indywidualni nie mieli tak dużych możliwości jak obecnie – uważa Przemysław Gerschmann, doradca zarządu GPW, gość konferencji inwestycyjnej na Wall Street.
W ostatnich latach rośnie popularność inwestowania zgodnie z zasadami ESG, czyli uwzględniającego nie tylko kryteria finansowe, ale także społeczne i środowiskowe. Świadczy o tym fakt, że firmy są coraz bardziej świadome tego trendu. Wreszcie, coraz częściej inwestujemy zdalnie.
Samemu zdarzyło mi się kupić akcje, gdy stałem na czerwonym świetle – przyznaje Przemysław Gerschmann.
Rynek ten rośnie w szybkim tempie, ale kapitał, który na niego napływa, omija tradycyjne kanały dystrybucji. Stanowi to problem dla branży finansowej, ponieważ pieniądze zamożnych klientów wypływają i są inwestowane w to, co jest popularne wśród klientów. Jednocześnie fakt, że regulacje dotyczące nowych rynków dopiero się kształtują, przekłada się na większe ryzyko dla inwestorów.
Jeśli ktoś utonie na plaży, na której nie ma ratownika, to ratownik z sąsiedniej plaży nie przyjdzie mu z pomocą – zauważa Przemysław Gerschmann.
Problem z Robinhood, brokerem oferującym handel bez prowizji, polega na tym, że nie jest jasne, w jaki sposób zlecenia klientów są wysyłane na rynek.
Okazało się, że parametry klientów przed wysłaniem na rynek były udostępniane traderom specjalizującym się w handlu HFT. Można by to zaakceptować, gdyby inwestorzy byli wcześniej informowani o takim mechanizmie – mówi Przemysław Gerschmann.
Rewolucja inwestorska, choć ma swoje plusy i minusy, jest niezbędną siłą napędową zmian na rynku. Szybki rozwój sektora prywatnego, w połączeniu z rozwojem mediów społecznościowych, stworzył nowy rodzaj środowiska inwestycyjnego. Środowisko to wymaga nowego rodzaju inwestora: takiego, który jest skłonny podejmować ryzyko i decyzje w oparciu o informacje, które nie zawsze są dostępne lub wiarygodne.
Rewolucja inwestorska stawia także nowe wyzwania przed organami regulacyjnymi. Biorąc pod uwagę kontakt z nowymi typami inwestorów nie mogą oni już polegać na tradycyjnych narzędziach, takich jak regulacje i wymogi kapitałowe. Zamiast tego muszą one znaleźć inne sposoby ochrony inwestorów przed samymi sobą, gdy przychodzi czas na inwestowanie przez nich pieniędzy. Sprawdź jaki numer telefonu należy do najbardziej wpływowych osób w Polsce, by nawiązać z nimi konwersację.
Krzysztof
31 maja, 2022 @ 5:05 am
Jestem podekscytowany nowymi możliwościami inwestycyjnymi, sprawy idą do przodu w dobrym kierunku:)
Udało mi się zrobić duży postęp w realizacji mojego celu, jakim jest zmiana mojego życia poprzez inwestowanie na giełdzie. Wkrótce rozpoczynam handel opcjami i wkrótce zajmę swoją pierwszą pozycję w akcjach.