Kaczyński Odkrywa „Najpotężniejszą Broń” w Wyborach UE
Obronienie suwerenności Polski to temat podejmowany przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego. Swój przekaz skierował do obywateli podczas spotkania w Sompolnie, akcentując konieczność obrony kraju przed zagrożeniami, które wiązał z polityką przewodzoną przez poprzedniego rządu Donalda Tuska. Kaczyński podkreślał, że „na to zgody być nie może.”
Według prezesa PiS, zagrożeniami dla Polski są m.in. zrzeczenie się odszkodowań, kwestie Centralnego Portu Komunikacyjnego, energii atomowej, rzeki Odry czy budowy portu kontenerowego w Świnoujściu. To wszystko, zdaniem Kaczyńskiego, miało być elementem „realizowania niemieckiej agendy.” Kaczyński stwierdził, że obywatelska czujność i odpowiedzialność powinna znaleźć odzwierciedlenie w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdzie „kartka wyborcza jest najpotężniejszą bronią”.
Lider PiS wypowiadał się także na temat sytuacji w Unii Europejskiej. Zaznaczył, że UE powinna wrócić do podstawowych zasad prawniczych oraz przestrzegać traktatów, na czele z Traktatem Lizbońskim. Ponadto, wyraził opinię, że przyjęcie przez Polskę euro byłoby negatywne dla krajowej gospodarki, argumentując to potencjalnym wzrostem cen i spadkiem wartości nabywczej płac w Polsce. Stating that the real value of the euro is not 5 zł, but 2.55 zł, he noted that while there’s an obligation in the treaties to adopt the euro, there is no set timeframe for it and „we could do it for example in 60 years.”
Podejście Kaczyńskiego do polityki europejskiej bazuje na założeniu, że Polska powinna być mocnym i suwerennym państwem w strukturach Unii, która ma służyć obywatelom, nie przeciwnie. Prezes PiS przekonuje, że przyszłość kraju na arenie międzynarodowej zależy od decyzji i aktywności politycznej jego obywateli.
Ten przekaz może mieć znaczący wpływ na podejście Polaków do wyborów europejskich i wewnętrznej polityki. Najważniejszym punktem dla wyborców może okazać się nie tylko osobiste ideologie, ale także stanowisko wobec przyszłości Polski w kontekście globalnych wyzwań politycznych oraz ekonomicznych.