„Katastrofa smoleńska: Program 14. Rocznicy Obchodów”
14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Pamiętamy ofiary tej tragedii
Dziesiątego kwietnia 2023 roku obchodzimy smutną, ale ważną rocznicę – czternastą po feralnym dniu, gdy w katastrofie lotniczej zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i Jego małżonka Maria. W tragicznym wypadku pod Smoleńskiem życie straciły także kluczowe postacie państwowe oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska pamięta, a hołd ofiarom oddają zarówno najwyżsi rangą przedstawiciele władz, jak i zwykli obywatele.
Prezydent Andrzej Duda, zgodnie z oficjalnym programem obchodów, honoruje pamięć ofiar serią uroczystości. Swoją obecność potwierdził w Krakowie, gdzie oddał cześć Lechowi i Marii Kaczyńskim na Wawelu. Po wypowiedzeniu oświadczenia dla mediów prezydent przeniósł się do Warszawy, by kontynuować narodowe uroczystości.
Harmonogram wydarzeń w stolicy obejmował między innymi złożenie wieńców przy grobach ważnych postaci i miejscach upamiętniających katastrofę, a także udział w mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
Nie zabrakło również działań Prawa i Sprawiedliwości – po liturgii odbył się marsz pamięci, który zakończył się u stóp Pałacu Prezydenckiego. Tam głos zabrał prezes partii, Jarosław Kaczyński.
Warto zauważyć, że pierwsza rocznica od zmiany kadencji przyniosła szerokie uczestnictwo w obchodach, w tym świeżo wybranych polityków. Na warszawskich uroczystościach obecni byli m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia, marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
14 lat od tragicznego wypadku w Smoleńsku to czas, gdy należy nie tylko wspominać, ale także czerpać nauki na przyszłość, pielęgnując pamięć i budując poczucie wspólnoty narodowej. Dziś, kiedy w mediach społecznościowych i przestrzeni publicznej wszechobecna jest refleksja nad tamtym wydarzeniem, wspólnie, bez względu na podziały polityczne, oddajemy hołd straconym tam duszom. „Katastrofa smoleńska – największa tragedia powojennej Polski. To już 14. rocznica, pamiętamy” – te słowa wpisu politycznego odzwierciedlają narodową pamięć o tamtych wydarzeniach, która przetrwa wieki.