Kłótnia o Trybunał dla Szefa NBP – Komentarze Ekspertów
W Polsce nieustannie trwa debata polityczna dotycząca posady szefa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego. Stabilność funkcji prezesa NBP to według prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość, Jarosława Kaczyńskiego, klucz do utrzymania równowagi w polskiej gospodarce. Kaczyński ostro komentuje pomysły usunięcia Glapińskiego ze stanowiska, co według niego zwiastowałoby „turbulencje” gospodarcze, a także mogłoby skutkować osłabieniem wiarygodności Polski na arenie międzynarodowej.
Podczas wystąpienia w Białej Podlaskiej, lider Zjednoczonej Prawicy skrytykował pierwsze 100 dni rządu Donalda Tuska, nazywając ten okres „100 kłamstw” i kwestionując, czy takie działania mają jeszcze coś wspólnego z zasadami demokracji. Zarzucił on również swoim oponentom politycznym biegłość w manipulacji oraz wyraził obawę względem powrotu 5-procentowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, co jego zdaniem mogłoby przyczynić się do wzrostu cen.
Istotną kwestią w dyskusji politycznej jest również wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu, z którym wiążą się liczne kontrowersje. Premier Tusk zapowiada, że wniosek ten, obejmujący między innymi zarzuty związane z finansowaniem deficytu budżetowego, zostanie złożony w najbliższym czasie. W opinii Kaczyńskiego, usunięcie Glapińskiego z urzędu prezes NBP może zaniepokoić części elit politycznych i instytucji w Zachodniej Europie i Stanach Zjednoczonych, które wspierają obecny rząd.
W obronie Glapińskiego stanęła również wiceprezes NBP, Marta Kightley, twierdząc, że zarzuty postawione szefowi banku centralnego nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości i mogą być kierowane przez motywacje polityczne.
Debata o sprawie Adama Glapińskiego pozostaje gorącym tematem w polskiej polityce, sugerując, że decyzje dotyczące przyszłości szefa NBP mogą wpłynąć nie tylko na wewnętrzne narracje polityczne, ale także na międzynarodowy wizerunek Polski jako stabilnego partnera ekonomicznego.