Mariusz Kamiński przed komisją: Znamy datę przesłuchania
W związku z trwającymi przesłuchaniami dotyczącymi wyborów korespondencyjnych, były szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) zostanie wezwany przez komisję śledczą, by złożyć zeznania. Sesja przesłuchań zaplanowana jest na 23 kwietnia. To nie jedyny zestaw rozmów, który zajmie się wydarzeniami z tych wyjątkowych wyborów – miesiąc później, komisja planuje przesłuchać również ostatniego świadka, prezesa partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Jarosława Kaczyńskiego, prawdopodobnie 24 maja.
Dotychczas komisja przesłuchała liczne kluczowe postacie w tej sprawie, włączając w to byłego ministra aktywów państwowych, Jacka Sasina, czy byłego wicepremiera Jarosława Gowina, jak również przedstawicieli Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) i Poczty Polskiej. W centrum zainteresowania komisji znalazły się szczegóły związane z niedoszłymi wyborami kopertowymi, planowanymi w związku z pandemią Covid-19 na kwiecień 2020 roku, które ostatecznie odbyły się w formie tradycyjnej w czerwcu tego samego roku.
Wiele spojrzeń skierowało się również na kwestie umów. MSWiA nie podpisało umowy z PWPW na wydrukowanie pakietów wyborczych, co spowodowało dalsze konsekwencje i pytania dotyczące legalności oraz logistyki zarządzania wyborami. Jeden z były doradców i członków rady nadzorczej PWPW, Wiktor Klimiuk, stwierdził, że umowa nie została zawarta, ponieważ PWPW już rozpoczęła realizację zlecenia druku pakietów wyborczych dla Poczty Polskiej.
Rozważania te zwiastują zakończenie zbierania informacji przez komisję – raport końcowy z prac komisji ma być przedstawiony w czerwcu i omówiony podczas posiedzenia Sejmu.
Warto być na bieżąco z wynikami prac komisji i możliwymi politycznymi oraz prawno-społecznymi konsekwencjami ich ustaleń. Kwestia przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych jest delikatną i ważną stroną polskiego systemu demokratycznego, tym bardziej w trakcie niezwykłych okoliczności takich jak pandemia. Światło na procesy decyzyjne i administracyjne, które dotąd pozostawały za kurtyną, teraz może zostać rzucone, dając społeczeństwu lepszy wgląd w mechanizmy odpowiedzialności i zarządzania państwem.