Mateusz Morawiecki w Komisji: „Wizy to Nie Problem”
Były premier Mateusz Morawiecki podczas niedawnego przesłuchania przed komisją śledczą wyraził swoje przekonanie co do integralności byłego szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Zbigniewa Raua. Odniósł się do zarzutów dotyczących nieprawidłowości w wydawaniu wiz, podkreślając, że nie posiada informacji, które by wskazywały na świadomość bądź zaangażowanie Raua w ów proceder.
W trakcie zeznań, Morawiecki opisał problem nielegalnych pośredników działających w niektórych krajach, którzy oferowali pomoc w uzyskaniu wiz za wynagrodzeniem. Jednocześnie obronił pracowników konsularnych, twierdząc, że w większości przypadków działali oni zgodnie z literą prawa. W związku z tą sytuacją były premier zdecydowanie odrzucił twierdzenia o szeroko rozumianej korupcji wśród polskich urzędników.
Morawiecki poddał w wątpliwość potrzebę natychmiastowego informowania go o wykrytych nieprawidłowościach wizowych, które, jak wskazał, były na niewielką skalę, odnosząc się do 607 przypadków z czego jedynie kilkaset zostało faktycznie przyznanych. Polityk zwrócił uwagę, że termin „komisja ds. kłamstwa wizowego”, którym określał komisję śledczą, jest adekwatny w tej sytuacji.
W trakcie posiedzenia komisji widoczne były spięcia między jej uczestnikami, co znalazło odzwierciedlenie w usunięciu z obrad posła Andrzeja Śliwki oraz wymianie zdań między Morawieckim a przewodniczącym komisji, Michałem Szczerbą. Podczas przesłuchiwania Morawiecki również odniósł się do kwestii rozmów z Danielem Obajtkiem, twierdząc, że nie omawiał z nim spraw związanych z działalnością komisji śledczej.
Zakładając, że komisja wykonuje swoje ostatnie zadania, zbliża się czas przedstawienia raportu, który ma zostać opublikowany 10 czerwca. Komisja ma jeszcze wysłuchać Zbigniewa Raua, Tomasza Hinca, a także Jarosława Kaczyńskiego i Daniela Obajtka. Ten ostatni stał się również obiektem zainteresowania w kontekście trwających dochodzeń prokuratorskich.
Przyszłe rezultaty prac komisji mogą przynieść odpowiedzi na pytania dotyczące zarządzania procesem legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce. Komisja ostatecznie badać będzie incydenty z okresu od listopada 2019 roku do listopada 2023 roku, starając się określić, czy wystąpiły nadużycia lub zaniedbania w procedurach wizowych.