„Minister Cyfryzacji Wyjaśnia SMS-y Nawołujące do Głosowania na PiS”
Różnobarwne wiadomości SMS, które w ostatnich dniach zainundowały telefony mieszkańców całej Polski, zachęcają do poparcia partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w nadchodzących wyborach. Wiadomości te budzą sporo kontrowersji, nie tylko ze względu na ich treść, ale także z powodu pytania, skąd pochodzą? Czy to działania partii, czy może ataki dezinformacyjne?
Najwidoczniej nie jest to żadna z tych możliwości, jak powiedział rzecznik PiS, Rafał Bochenek, zapewniając, że organy partyjne nie mają nic wspólnego z kwestionowanymi wiadomościami, dodał, że jest to tylko próba manipulacji opinii publicznej.
Minister Cyfryzacji, Janusz Cieszyński, również udzielił wyjaśnień. Według niego, są to ataki dezinformacyjne, które mają na celu wprowadzenie w błąd polskich obywateli. Stwierdzenie ministra to odpowiedź na liczne zgłoszenia internautów, którzy od kilku dni otrzymują wiadomości brzmiące: „Głosuj na PiS!”.
Mamy też głos z podobnym doświadczeniem od Anny Siewierskiej-Chmaj, pracowniczki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Twierdzi, że pierwotnie postrzegała to jako żart, ale rzeczywistość okazała się inna. Zwłaszcza, że nie jest jedynym przypadkiem takiego nurtu działań, co zdaje się potwierdzać teorię o ataku dezinformacyjnym.
Niestety, te niewłaściwe praktyki nie ograniczają się tylko do wiadomości SMS. Niektórzy odbiorcy zauważyli również podejrzane wiadomości e-mail, które zawierają fałszywe informacje o planach programowych partii. Warto zauważyć, że orzeczenia te są wynikiem badań przeprowadzonych przez Instytut NASK, które potwierdzają tezę o szerszym ataku dezinformacyjnym, który, szkoda, wpływa na wyborcze decyzje Polaków.
Instytut NASK przypomina, że informacje na temat programów partyjnych i innych wyborczych działań dostępne są na oficjalnych stronach internetowych partii, a nowe wiadomości powinny być przede wszystkim sprawdzane pod kątem ich prawdziwości, zwłaszcza jeśli pochodzą od niezidentyfikowanych nadawców.
Nasz obowiązek jako obywateli i odpowiedzialnych wyborców polega na stanowczej walce z dezinformacją. Powinniśmy dążyć do zdobywania informacji z pewnych źródeł i tworzenia naszych politycznych przekonań opartych na rzetelnych danych. W końcu, mamy wpływ na kształt naszego społeczeństwa.