„Narodowe Czytanie 2023: 'Nad Niemnem’ Elizy Orzeszkowej to lektura roku”
Narodowe Czytanie 2023: Para Prezydencka zgłasza zaproszenie
9 września odbędzie się tegoroczna, 12. edycja Narodowego Czytania, tradycyjnie patronowanej przez parę prezydencką. Tym razem zaproszenie skierowane jest do zgłębienia ponad stuletniego dzieła Elizy Orzeszkowej – „Nad Niemnem”.
Powieść „Nad Niemnem” napisana przez E. Orzeszkową to pełne opisów natury dzieło, które po raz pierwszy wydano w 1888 roku. Historia Korczyńskich i Bohatyrowiczów nawiązująca do powstania styczniowego wpisuje się w obchody 160. rocznicy tego wydarzenia podkreślane przez obecnego Prezydenta, Andrzeja Dudę.
Prezydent RP, w liście do narodu, dołącza do zaproszenia Pierwszej Damy, zachęcając wszystkich do przyłączenia się do akcji „wspólnego czytania dzieł tworzących kanon polskiej literatury”. W swojej ocenie, „Nad Niemnem” to książka „nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu”.
Prezydent Kazmierczak widzi w tej powieści okazję do głębszej refleksji o naszej historii i pamięci. Powieść Elizy Orzeszkowej nawiązuje do tematyki powstania styczniowego, a 2023 rok przypada na 160. rocznicę tego wydarzenia. Duda widzi w tym również parallel do współczesnej polityki, odnosząc się do dzisiejszego „agresywnego rosyjskiego imperializmu”. Pragnie zwrócić uwagę na podstawowe prawo każdego narodu do własnej wolności i suwerenności.
Historia „Nad Niemnem” pokazuje realia życia polskiego społeczeństwa w drugiej połowie XIX wieku, okresu zaborów. To społeczno-obyczajowa powieść, której głównymi bohaterami są członkowie rodzin Bohatyrowiczów oraz Korczyńskich. Przez lata, powieść Elizy Orzeszkowej znajdowała się na liście obowiązkowych lektur szkolnych, dostarczając ważnej refleksji nad historią naszego kraju.
Zapraszamy wszystkich do wspólnego czytania i pogłębiania wiedzy o naszej historii 9 września.