Oficjalne Dane PKW: Wyniki Wyborów Samorządowych 2024
**Wybory samorządowe 2024 – Pierwsza tura za nami, niektóre miasta szykują się do dogrywki**
Zgodnie z podanymi informacjami przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, sędziego Sylwestra Marciniaka, pierwsza tura wyborów samorządowych przyniosła rozstrzygnięcie w przypadku 1728 gmin. W tych miejscowościach mieszkańcy wybrali już swoich wójtów, burmistrzów oraz prezydentów miast. Niemniej jednak w 748 gminach potrzebna będzie druga tura wyborcza, która odbędzie się 21 kwietnia.
Podczas niedzielnych wyborów spośród 6729 zgłoszonych kandydatów wybierano 2477 włodarzy, w tym 1464 wójtów, 906 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. Ciekawostką jest fakt, że w 412 gminach zgłoszono tylko jednego kandydata na wójta. Ostateczne dane dotyczące frekwencji wskazują na jej poziom wynoszący 51,99 proc.
Druga tura wyborów dotknie między innymi 60 miast na prawach powiatu. W dziewięciu z nich – miastach wojewódzkich, mieszkańcy będą ponownie głosować na prezydenta. Lista miast, gdzie odbędzie się druga tura, jest długa i obejmuje m.in. Gorzów Wielkopolski, Kraków, Poznań oraz Wrocław. Dogrywka nie ominie również mniejszych, lecz ważnych ośrodków jak Elbląg czy, przykładowo, Częstochowa.
Sytuacja nietypowa zaistniała w jednej z gmin, gdzie pomimo zarejestrowania tylko jednego kandydata, nie dokonano wyboru wójta. Jak się okazało, Janusz Zemanek ubiegał się o reelekcję w gminie Wilkowice, ale nie zdobył wymaganej połowy ważnych głosów. W takiej sytuacji, zgodnie z Kodeksem wyborczym, wyboru wójta dokonuje rada gminy.
Nie bez znaczenia dla lokalnego samorządu są też wyniki dotyczące wybranych radnych. Wybory zakończyły się wyłonieniem 39416 radnych gmin, 6170 radnych powiatów, 420 radnych dzielnic Warszawy i 552 radnych sejmików wojewódzkich.
Analiza podziału mandatów w sejmikach wojewódzkich pokazuje, że Koalicja Obywatelska zwyciężyła w dziewięciu z nich, PiS triumfowało w siedmiu, a pozostałe mandaty rozdzielone zostały pomiędzy mniejsze ugrupowania oraz koalicje. To pokazuje zróżnicowanie polityczne Polski na poziomie lokalnym, gdzie nie zawsze przeważa wpływ dwóch głównych partii na scenie politycznej kraju.
O wynikach pierwszej tury można mówić jako o pierwszym kroku w kierunku ukształtowania lokalnych władz na kolejne lata jednak dopiero druga tura wyborów dostarczy pełnego obrazu tego jak będą wyglądały samorządy w poszczególnych regionach Polski.