„Przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej”
Niedzielne uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów będą prawdziwym hołdem dla heroicznej postawy tej rodziny, która podczas okupacji niemieckiej ukrywała Żydów ryzykując własne życie. To świadectwo solidarności i ludzkiej odwagi w najtrudniejszych momentach historii.
Rodzina Ulmów miała siedmioro urodzonych dzieci, a ósme było w drodze. Pomimo biednej sytuacji, podjęła decyzję o udzieleniu schronienia Saulowi Goldmanowi wraz z czterema synami, Lea Didner oraz Goldzie Grünfeld i jej córce. Ulmowie, zamieszkujący wieś Markową (obecnie w województwie podkarpackim), w pełni zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie z sobą ukrywanie Żydów. Nie przeszkodziło im to jednak w przejawieniu niezwykłej odwagi i miłości bliźniego.
Ni unfortunately, w 1944 roku informacja o ukrywanych Żydach dotarła do niemieckich okupantów. Rezultatem była brutalna egzekucja całej rodziny Ulmów oraz ukrywających się u nich Żydów.
Decyzja o beatyfikacji rodziny Ulmów została zatwierdzona przez Papieża Franciszka w grudniu 2022 roku. Uroczystości beatyfikacyjne odbędą się w niedzielę, ich głównym celem jest uczczenie niezwykłego heroizmu Wiktorii, Józefa i ich dzieci: Stanisławy, Barbary, Władysława, Franciszka, Antoniego, Marii oraz nienarodzonego jeszcze dziecka.
To niewątpliwie wielkie wydarzenie dla wsi Markowa oraz całego Podkarpacia, ale również dla całej Polski. Wydarzenie to jest szczególnie niezwykłe, ponieważ mamy tutaj do czynienia z beatyfikacją całej rodziny. Jak powiedziała pewna mieszkanka Podkarpacia, cieszy to społeczność, bo to rzadko spotykane wydarzenie.
PKP dołączyło do hołdu dla rodziny Ulmów, urządzając specjalny pociąg, który będzie kursował do Berlina, przypominając o tej strasznej zbrodni. Beatyfikacja rodziny Ulmów to istotny punkt w historii II wojny światowej, podkreślający siłę solidarności i miłości bliźniego w najcięższych czasach. Wszyscy powinniśmy pamiętać o tych, którzy zginęli, ratując innych.