„Reakcja MSZ na wypowiedź prezydenta Zełenskiego – wezwanie ambasadora Ukrainy”
W związku z kontrowersyjnym oświadczeniem Prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz został wezwany do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zełenski oskarżał Polskę o działanie na korzyść Federacji Rosyjskiej, co odnosiło się do wprowadzenia przez Polskę embarga na zboże.
Prezydent oznajmił te zarzuty podczas forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Ostrze krytyki skierowane było w polski rząd deklarując, że niektóre państwa europejskie udają solidarność, jednocześnie pośrednio wspierając Rosję. Te oskarżenia wywołały zdumienie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie.
W odpowiedzi na te oskarżenia, Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Polsce wyrazilo „zdecydowany protest”. Wiceminister przekazał, że zarzuty wygłoszone przez Zełenskiego były nie tylko nieprawdziwe, ale szczególnie nieuprawnione, zważywszy na wsparcie, jakie Polska oferuje Ukrainie od pierwszych dni wojny.
Wiceminister podkreślił również, że naciski na Polskę w międzynarodowych forach czy skierowanie skarg do międzynarodowych trybunałów są nieodpowiednie i nieproduktywne metody rozwiązywania sporów między dwoma narodami. Rzekomo niezgodne z prawem embargą były według niego działań podjętych przez polski rząd w pełni zgodnie z prawem krajowym, unijnym i międzynarodowym.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski wyraziło swoje obawy co do publicznego przekazu władz Ukraińskich i domaga się zmiany narracji. Przekazało ambasadorowi Zwaryczowi oczekiwania Polski co do rozwiązania konfliktu dyplomatycznego. Polskie władze oczekują podkreślenia bezprecedensowej pomocy, jaką Polska okazuje Ukrainie od początku konfliktu.
Niewątpliwie, ta sytuacja stawia pod znakiem zapytania stosunki między Polską a Ukrainą i może mieć poważne konsekwencje dla obydwu krajów. Oczekiwać można jednak, że dyplomaci z obu stron będą dalej pracować nad rozwiązaniem tego kryzysu na rzecz pokoju i harmonii.