Róża Thun Krytykuje Tusk: „Pseudouspokajanie” na Granicy
EURODEPUTOWANA RÓŻA THUN KRYTYKUJE USTANOWIENIE STREFY BUFOROWEJ NA GRANICY POLSKO-BIAŁORUSKIEJ: „TO NIC NIE DAJE”
Wśród rozgorzałych debat na scenie politycznej, jednym z ważniejszych tematów stała się ostatnio kwestia zabezpieczenia granic Polski. W kontekście przywrócenia strefy buforowej na granicy polsko-białoruskiej, głos zabrała europosłanka Róża Thun, reprezentująca Polskę 2050, nie pozostawiając suchej nitki na tej inicjatywie. Zdaniem polityczki, stworzenie takiej strefy nie przyniesie pożądanych efektów i nie jest to rozwiązanie, którego skuteczność powinna się spodziewać polska opinia publiczna.
Róża Thun, znana z zdecydowanych i empatycznych wypowiedzi, postulowała o potrzebie postrzegania problemu migracyjnego z perspektywy humanitarnej, argumentując, że strategie wykluczające humanitarne traktowanie osób przekraczających granicę, należy uznać za niedopuszczalne. Podkreśliła ona jednocześnie, że granice nigdy nie będą w pełni szczelne i skupienie się na ich kontrolowaniu było i jest obowiązkiem państwa.
W swojej ocenie Thun naciskała również na konieczność indywidualnej weryfikacji osób przekraczających granicę, zwracając uwagę na fakt, iż wiele z nich może ponownie usiłować wejść na teren kraju, poszukując innej drogi. W tym kontekście, osoby te, uciekając przed konfliktem czy ubóstwem, nie powinny być odbierane jako anonimowa masa, lecz jako indywidualni ludzie z własnymi historiami i potrzebami.
Komentując inne sprawy związane z polityką zagraniczną, Róża Thun w kontrowersyjny sposób odniosła się do końca misji niektórych ambasadorów. W tym kontekście wypowiedziała życzenie, aby prezydent pozwolił prezydentowi działać, podkreślając tym samym potrzebę wspierania, a nie przeszkadzania w pracy najwyższych organów państwowych.
Przypominamy, iż transmisję debaty w tej sprawie można było śledzić w mediach, a opinie Róży Thun stanowią ważny głos w toczącej się dyskusji na temat zarządzania kryzysami na granicach Polski. Jeszcze raz posłanka nawołuje do podejścia humanitarnego i podkreśla, że w polityce nie ma miejsca na odczłowieczenie, ani wobec migrantów, ani wobec straży, której zadaniem jest ochrona granic.
Zachęcamy do dalszego śledzenia tematu oraz informacji związanych z działaniami Polski na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i poszanowania praw człowieka zarówno u naszych granic, jak i w szerszych ramach polityki międzynarodowej.