„Rząd apeluje do Komisji Europejskiej – Spór o zboże z Ukrainy”
Rząd Polski postawił ultimatum Komisji Europejskiej, wzywając do przedłużenia zakazu importu zboża z Ukrainy po 15 września 2023 roku. Uchwała została przyjęta na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów. Jeżeli KE nie spełni tej prośby, Polska planuje samodzielne wprowadzenie takiego zakazu.
Ograniczenia mają dotyczyć czterech produktów rolnych: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika. Zakaz ma obowiązywać do momentu uregulowania spraw rolnych między Polską a Ukrainą.
Rząd w swoim oświadczeniu podkreślił również konieczność podjęcia natychmiastowych działań, które pozwolą na stabilne i efektywne funkcjonowanie lokalnych producentów rolnych. Zdanie premiera Mateusza Morawieckiego jest jasne: „Albo Komisja Europejska zgodzi się z naszymi żądaniami, albo sami wprowadzimy odpowiednie rozwiązania”.
Wcześniej, w kwietniu KE zawarła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie importu ukraińskich produktów rolnych. Zakaz został przedłużony do 15 września, ale Polska domaga się jeszcze dłuższego ekstensu, ze względu na sytuację rynkową.
Teraz toczy się debata dotycząca przyszłości embarga na ukraińskie zboże, a komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski ma w niej wystąpić. Dyskusjami zajmą się również dyplomaci z Polski, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgier.
Jeśli KE nie podjąłby decyzji o przedłużeniu embarga, Polska zapowiada, że zamknie granicę na te towary. Kwestia ukraińskiego zboża stała się przedmiotem gorliwej dyskusji na forum unijnej egzekutywy.