Sondaże: Wybory Samorządowe w Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie
Po zaciętej rywalizacji w drugiej turze wyborów samorządowych poznaliśmy nazwiska nowych i ponownie wybranych prezydentów w trzech polskich miastach: Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie. Zgodnie z wynikami badania exit poll, które publikujemy powołując się na dostępne informacje, w Krakowie rywalizacja była zaskakująco wyrównana. Aleksander Miszalski, reprezentujący Koalicję Obywatelską, zdobył 51,1% głosów. Tuż za nim, z minimalną stratą, plasuje się Łukasz Gibała, który o swoje poparcie walczył z własnego komitetu. 48,9% głosów, jakie otrzymał Gibała, każe wyczekiwać końcowych rezultatów z uwagą.
Wśród mieszkańców stolicy Dolnego Śląska, Jacek Sutryk po raz kolejny zdobywa fotel prezydenta Wrocławia, otrzymując znaczącą większość głosów, wynoszącą 67,8%. W konfrontacji z Izabelą Bodnar, kandydatką Polski 2050-Trzeciej Drogi, która uzyskała 32,2%, można mówić o wyraźnym preference do dotychczasowych rządów Sutryka.
Również w Rzeszowie obecną władzę umocnił Konrad Fijołek, notując 56,1% głosów. Z poparciem Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi pokonał on swojego rywala z PiS, Waldemara Szumnego, który zdobył 43,9% głosów.
Podczas gdy spływają kolejne dane z innych regionów, warto odnotować pewne zwycięstwa i zmiany. W Zakopanem Łukasz Filipowicz zanotował zwycięstwo, a Toruń może pożegnać Michała Zaleskiego po 22 latach rządów – na jego miejsce prawdopodobnie wskoczy Michał Gulewski.
W jaki sposób mieszkańcy innym miast oddali swoje głosy? W Poznaniu z przewagą dominuje Jacek Jaśkowiak, a w Częstochowie prowadzenie przejął Krzysztof Matyjaszczyk z Lewicy. Zaś Suwałki ponownie zaufały Czesławowi Renkiewiczowi.
Frekwencja wyborcza w drugiej turze była zróżnicowana, w Krakowie wyniosła 45,0%, we Wrocławiu 36,7%, a w Rzeszowie 45,5%. Te liczby stawiają nas przed obliczem spadającego zainteresowania wyborami samorządowymi w porównaniu do poprzednich lat.
Na chwilę obecną pozostaje nam oczekiwać na oficjalne potwierdzenie wyników oraz na pełne dane dotyczące pozostałych miast. Niezaprzeczalnie wybory samorządowe 2024 dostarczają emocjonujących rozstrzygnięć i świadczą o dynamice zmian w polskiej polityce lokalnej.