„Spadek liczby katolików w Polsce: Najmniej w tych województwach”
Według najnowszych danych z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku, liczba katolików w Polsce zdecydowanie spada. Względem roku 2011, odsetek katolików zmniejszył się z 87% do 71%. Zadeklarowaną wiarą podzieliło się ponad 27,6 miliona osób, z czego 27,1 miliona to katolicy obrządku łacińskiego.
To oznacza spadek o 6,6 miliona osób w ciągu zaledwie jednej dekady – w 2011 roku było to 33,7 miliona. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że 2,6 miliona osób zadeklarowało brak przynależności do jakiegokolwiek wyznania, a 7,8 miliona osób odmówiło odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową. Jest to ponad 20% populacji Polski.
Dane różnią się jednak w poszczególnych regionach kraju. Najwięcej zdeklarowanych katolików znajduje się w województwach podkarpackim (82,92%) oraz świętokrzyskim (81,21%). Z kolei najwięcej osób deklarujących bezwyznaniowość mieszka w Dolnym Śląsku (10,03%) i w Pomorzu Zachodnim (9,83%). Brak przynależności wyznaniowej zadeklarowało także 9,75% mieszkańców województwa mazowieckiego.
Dolny Śląsk, zamieszkany przez około 2,9 miliona obywateli, wyróżnia się wysokim odsetkiem osób deklarujących brak wiary – ponad 10 procent mieszkańców, a ponad 23% osób nie odpowiedziało na pytanie o przynależność wyznaniową. W ciągu ostatnich 10 lat liczba katolików w tym regionie mogła spaść o ponad pół miliona.
Ciekawym zjawiskiem jest również wzrost liczby wyznawców innych religii, zarejestrowany w Narodowym Spisie Powszechnym. Wśród nich znajdują się wyznawcy Kościoła prawosławnego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Muzułmańskiego Związku Religijnego, Kościoła Zielonoświątkowego czy Świadków Jehowy. W 2021 roku w Polsce 2312 osób zadeklarowało wiarę w Latającego Potwora Spaghetti, wyznaczyło tzw. pastafarianizm.