„Syreny alarmowe w Warszawie – istny powód akcji!”
81 lat temu, w sercu Warszawy, rozbrzmiewał odgłos buntu i desperacji – powstanie w getcie warszawskim, które jest jednym z najważniejszych wydarzeń w historii walki o ludzką godność. By uczcić pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach, stołeczne ulice ponownie niosły dźwięk syren alarmowych, przypominając wszystkim o bohaterstwie oraz cierpieniach mieszkańców getta.
Wojewoda mazowiecki, Mariusz Frankowski, wezwał warszawiaków do chwili zadumy i refleksji. „Zachęcam wszystkich państwa, aby przystanąć na chwilę i oddać w ten sposób hołd” – mówił we wzruszonym apelu. I faktycznie, o godzinie 12:00, syreny alarmowe na minutę napełniły miasto, przerywając codzienny zgiełk i przypominając o ofiarach zrywu z 1943 roku.
Akcja rozdawania papierowych żonkilów stała się już tradycją i symbolem zbiorowej pamięci. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, także przyłączył się do inicjatywy, zachęcając mieszkańców, aby tego dnia przypięli papierowe kwiaty do swoich ubrań – „Pokażmy, że łączy nas pamięć.” Żonkile można było znaleźć i wziąć w pięciu wyznaczonych punktach miasta. Zdobiły one słupy na ul. Wołoskiej, Królewskiej, pl. Bankowym, pl. Wilsona oraz na skrzyżowaniu ul. Targowej z Ząbkowską.
Powstanie warszawskie w getcie było nierówną walką z niemieckim okupantem, która wybuchła 19 kwietnia 1943 roku. Żołnierze Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawiali desperacki opór wobec planowanego wysiedlenia i eksterminacji warszawskich Żydów. Trwało to do 16 maja, kiedy to większa część getta została zrównana z ziemią przez niemieckie siły.
Pamięć o tamtych tragicznych zdarzeniach wciąż jest żywa, a obchody rocznicowe są ważnym przypomnieniem o cenie wolności i o solidarności, która przekracza granice czasu oraz różnic społecznych i kulturowych.
Papierowy żonkil jest prosty w formie, lecz silny w symbolice – jest zwiastunem wiosny, nadziei na lepsze jutro, a także niełamliwego ducha Warszawy i jej mieszkańców. Przystanąć, spojrzeć na niego i pamiętać o historii, to obowiązek każdego z nas, bo tylko w pamięci i szacunku do przeszłości możemy budować lepszą przyszłość.