Tragiczny przejazd – Kobieta jechała na feldze!
W Byczynie na Opolszczyźnie odnotowano alarmujące zdarzenie z udziałem nietrzeźwej kierującej, której nieodpowiedzialne zachowanie mogło zakończyć się tragedią. Dzięki czujności lokalnych strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP), sytuacja została opanowana zanim doszło do nieszczęścia.
Strażacy OSP Byczyna natychmiast zareagowali, gdy w centrum miasta pojawił się wrzaskliwy dźwięk dobiegający od podejrzanie poruszającego się auta. Samochód, będący w zauważalnie złym stanie technicznym, poruszał się po miejscowym rynku na samych felgach, z pominięciem przepisów drogowych.
Warto podkreślić, że druh Adam Walczyk i jego kolega z OSP nie zawahali się interweniować. Gdy 45-letnia kobieta, prowadząca wątpliwej kondycji volvo, dała do zrozumienia, że nie potrzebuje pomocy i niespodziewanie ruszyła, druhowie odpowiedzieli partnerskim pościgiem. Ich determinacja doprowadziła do zatrzymania pojazdu i unieszkodliwienia sytuacji, która mogła mieć poważne konsekwencje.
Okazało się, że kierująca samochodem była kompletnie pijana. Policja, zaraz po interwencji i przeprowadzeniu badania alkomatem, potwierdziła obecność ponad 2 promili alkoholu w organizmie kobiety. Jest to jak najbardziej niepokojące, zwłaszcza w kontekście faktu, że auto zatrzymano w pobliżu miejsca, gdzie często bawią się dzieci.
Strażacy i mieszkańcy Byczyny są zgodni – 45-letnia kobieta, której postawa na drodze zagrażała bezpieczeństwu, powinna zostać surowo ukarana. Lokalne działania ukierunkowane na podnoszenie świadomości dotyczącej niebezpieczeństw związanych z jazdą pod wpływem alkoholu są kluczowe, gdyż mimo istniejących przepisów, problem nietrzeźwych kierowców wciąż jest widoczny.
Statystyki są nieubłagane – w czasie kilkudniowej majówki w Polsce zatrzymano 1551 pijanych kierowców. Codziennie zatem na drogi wyjeżdża blisko 310 osób niezdolnych do bezpiecznego prowadzenia pojazdu.
Ta sytuacja to jasny sygnał dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, że nie ma tolerancji dla lekceważenia przepisów. Pożądane są kampanie społeczne oraz edukacja, a także surowe konsekwencje prawne jako środek odstraszający i zapobiegający podobnym nieodpowiedzialnym zachowaniom na drodze. Wysoka odpowiedzialność społeczna i wzajemna czujność to podstawa bezpieczeństwa na drogach.