Warszawa: Syreny Alarmowe – Wyjaśnienia Trzaskowskiego
Warszawa uczci pamięć powstańców getta
19 kwietnia o godzinie 12:00 ulice Warszawy opanują dźwięki alarmowych syren, które zatrzymają czas, aby wspólnie z Warszawiakami uczcić 81. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. To chwila zadumy i refleksji, przypominająca o mężczyznach, kobietach i dzieciach, którzy w 1943 roku zdecydowali się stawić czoła nieludzkiemu traktowaniu, walcząc o godność i człowieczeństwo.
Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, zachęcił mieszkańców do włączenia się w hołdowanie pamięci bohaterów przez media społecznościowe, mówiąc: „Pokażmy, że łączy nas pamięć”. Podobne słowa skierował do obecnych Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki, który w sposób szczególny podkreślił symbolikę syren alarmowych oraz znaczenie udziału społeczeństwa w ceremonii pamięci: „Przystań na chwilę, oddaj hołd, zatrzymaj się i zastanów nad historią, która niezmiernie wpłynęła na losy naszego miasta i naszych współobywateli.”
W ramach dołączania do tej ważnej rocznicy, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prowadzi już po raz dwunasty akcję Żonkile. Symbolicznie, w dniu obchodów, wolontariusze wręczą warszawiakom dwumilionowy żonkil, który stał się ikoną upamiętniającą wydarzenia sprzed lat. Dystrybucja papierowych kwiatów ma służyć nie tylko przypomnieniu o trudnej historii, lecz także promocji wartości takich jak solidarność i otwartość.
Łucja Koch, zastępczyni dyrektora Muzeum POLIN, przekonuje, iż akcja Żonkile przekracza granice pamięci historycznej, stając się wyrazem szacunku dla wszystkich, którzy „w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo”. Papierowe kwiaty, które co roku pokrywają ulice Warszawy zwiastują nie tylko nadejście wiosny, ale też stały się stałym elementem miejskiego krajobrazu, przypominającym o tragicznej przeszłości.
Przystanąć, upamiętnić, zrozumieć. Tego dnia Warszawa razem zatrzyma się, by powrócić myślami do tego, co miało miejsce ponad osiem dekad temu. Sygnał trwający minutę, choć krótki, zostanie w naszych sercach na znacznie dłużej, przypominając, że pamięć historyczna jest kluczowa dla rozumienia teraźniejszości i budowania przyszłości wolnej od powtórek przeszłych tragedii.