„Wybory Kopertowe: Decyzja Trybunału Konstytucyjnego!”
W kontekście ostatnich wydarzeń w polskiej polityce, istotnym jest omówienie decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że procedury zastosowane przy organizacji tzw. wyborów kopertowych w 2020 roku, realizowane w ramach przepisów „antycovidowych”, były zgodne z polską konstytucją. O sprawie wypowiedziało się gremium pod przewodnictwem Stanisława Piotrowicza, które podkreśliło, iż działania ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego harmonizowały z zasadą współdziałania władz, wyrażoną w preambule do konstytucji.
Trybunał Konstytucyjny, w swoim składzie z dnia wtorkowego, obejmującym sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz, Julię Przyłębską, Bartłomieja Sochańskiego oraz Rafała Wojciechowskiego, nie podjął natomiast oceny meritum decyzji premiera dotyczącej samego druku kart wyborczych. Decyzja ta wywołała reakcję Dariusza Jońskiego, przewodniczącego komisji śledczej badającej sprawę wyborów kopertowych, który stwierdził, że orzeczenie Trybunału nie posiada mocy prawnej, nazywając je publicystyką nominatów Kaczyńskiego.
Kwestia wyborów kopertowych wzbudzała wiele emocji na scenie politycznej Polski. W obliczu pandemii koronawirusa i nieoczekiwanego stanu epidemii, PiS podjęło decyzję o przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w terminie ustalonym przez marszałek Sejmu, co miało zapobiec ewentualnemu kryzysowi państwowemu. Jednak planowana na maj 2020 roku elekcja miała odbyć się w innowacyjny sposób, przez głosowanie korespondencyjne, co doprowadziło do polaryzacji w rządzącym obozie politycznym.
Zadanie organizacji wyborów zostało powierzone Poczcie Polskiej, z pominięciem Państwowej Komisji Wyborczej. Powstało wiele kontrowersji związanych m.in. z drukiem kart wyborczych, ich późniejszą utylizacją oraz kosztami, które do tej pory nie zostały w pełni zrefundowane narodowemu operatorowi pocztowemu. Sprawa do dziś jest przedmiotem badań komisji śledczej oraz analiz, np. w raportach Najwyższej Izby Kontroli i wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Mimo decyzji Trybunału Konstytucyjnego, podtrzymanej przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego o działaniu w oparciu o rozporządzenia „antycovidowe”, debata na temat zasadności i prawidłowości organizacji wyborów kopertowych wciąż jest obecna w polskiej przestrzeni publicznej. Powyższe wydarzenia pokazują, jak skomplikowane mogą być tarcia interesów w prawie konstytucyjnym i administracyjnym, a także jak ważna jest przejrzystość i accountability (odpowiedzialność) działań rządzących w demokratycznym państwie prawa.