Załamania pogody: Wichury na południu kraju!
W weekend mieszkańcy Polski zmierzyli się z niebezpiecznym zjawiskiem pogodowym. Silny wiatr był przyczyną zniszczeń oraz licznych interwencji straży pożarnej. Jego porywy, osiągające miejscami do 70 km/h, spowodowały uszkodzenia dachów oraz samochodów, szczególnie tych zaparkowanych w pobliżu drzew.
W Krakowie i Katowicach jednostki straży pożarnej były zasypywane zgłoszeniami od późnego popołudnia. Łącznie, w sobotę do godziny 20:00 w województwie śląskim odnotowano aż 435 zgłoszeń. Na szczególną uwagę zasługują powiat cieszyński z 54 zgłoszeniami, a także bielski (40), katowicki i gliwicki (29) oraz pszczyński (25).
Nowa Huta w Krakowie była świadkiem upadku drzewa na zaparkowane pojazdy, a w Prokocimiu wiatr zerwał balustradę z balkonu. W Kopance, niedaleko Skawiny, ucierpiał również dach budynku.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla wielu regionów Polski, w tym dla województwa śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i lubelskiego.
Prognozy IMGW mówią o możliwych opadach deszczu i deszczu ze śniegiem, szczególnie w południowo-wschodnich obszarach kraju. W Karpatach może spaść nawet do 15 cm śniegu. Temperatury mają oscylować między -1 stopniem C na północy i w kotlinach górskich, a 4 stopniami na wschodzie. Ostrzeżenia przed przymrozkami dotyczą województw: kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, małopolskiego i warmińsko-mazurskiego.
Pierwsze burze sezonu odnotowano także w województwach: dolnośląskim, opolskim i wielkopolskim.
Ekstremalne warunki pogodowe wymuszają szczególną ostrożność oraz śledzenie aktualnych komunikatów meteorologicznych, aby zapobiec zdarzeniom, które mogą zagrażać bezpieczeństwu osób i mienia.
Oczywiście informujemy, aby mieszkańcy dotkniętych rejonów Polski zabezpieczyli swoje domy oraz pojazdy przed skutkami silnego wiatru i potencjalnymi burzami. Jest to równie ważne, jak monitorowanie komunikatów o pogodzie oraz działań służb porządkowych. Należy również pamiętać, że w takich warunkach lepiej ograniczyć niepotrzebne podróże.