„Inflacja Bazowa w Marcu 12,3% wg NBP”
Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące inflacji bazowej w marcu 2023, które uderzają swoim najwyższym wskaźnikiem od początku 2001 roku, kiedy NBP zaczynał publikować te dane. Inflacja bazowa licząc rok do roku wyniosła 12,3 proc.
Inflacja bazowa, która wyłącza ceny żywności i energii, celem uchwycenia podstawowej tendencji cen, zanotowała wzrost o 0,3 punktu procentowego w porównaniu do lutego. To metoda wykorzystywana, aby lepiej identyfikować źródła inflacji i celniej prognozować jej przyszłe tendencje. Pozwala również określić, w jakim stopniu inflacja jest trwała, a jaka jej część jest generowana przez krótkotrwałe i nieprzewidywalne zmiany cen.
Inne wskaźniki inflacji rozpatrywane przez bank centralny również wykazały różnice. Inflacja po wyłączeniu cen administrowanych wyniosła 15,7 proc., niższą o 2,4 punktu procentowego od miesiąca poprzedniego. Inflacja po wyłączeniu najbardziej zmiennych cen wzrosła natomiast o 0,5 punktu procentowego, osiągając poziom 16,0 proc.
Najczęściej używanym wskaźnikiem przez analityków jest jednak wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii. Pokazuje on tendencje cen tych dóbr i usług, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma relatywnie duży wpływ.
Niezależnie od metodologii zastosowanej, wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI), pokazujące średnią zmianę cen całego koszyka dóbr kupowanych przez konsumentów, wynosiły 16,1 proc. rok do roku w marcu 2023.
Najnowsze dane wskazują na ciągłe wyzwanie dla naszej gospodarki, które przedstawia wysoki poziom inflacji. Eksperci zwracają uwagę na konieczność dalszych działań w celu stabilizacji sytuacji cenowej i ograniczenia negatywnego wpływu inflacji na gospodarkę.