„Badacze Tworzą Płynne Drzewa: Tajemnicze Kontenery w Belgradzie”
Na ulicach Belgradu, w Serbii, rozpołóżły się tajemnicze, wypełnione zielonym płynem, kontenery. Okazało się, że to miejskie fotobioreaktory – innowacyjne urządzenia, mające na celu walkę ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza. Są one dziełem naukowców z Uniwersytetu Belgradzkiego.
Te bioreaktory, nazwane Liquid-3, są wypełnione mikroalgami, które wykorzystują proces fotosyntezy do produkcji tlenu z dwutlenku węgla – podobnie jak przeprowadzają to drzewa i inne rośliny. Według Ivana Spasojevica, jednego z autorów tego projektu, każdy z tych kontenerów o pojemności 600 litrów potrafi zastąpić dwa 10-letnie drzewa lub 200 metrów kwadratowych trawnika.
Zielone kontenery, potocznie nazywane „płynnymi drzewami”, są w stanie usuwać zanieczyszczenia z powietrza od 10 do nawet 50 razy szybciej niż rośliny. Jedno z badań wykazało, że jeden z gatunków alg, chlorella vulgaris, jest w stanie usuwać dwutlenek węgla nawet 400 razy skuteczniej niż inne rośliny.
„Fotobioreaktory to oszczędna alternatywa dla terenów zielonych na terenach miejskich z niską jakością powietrza” – mówi Spasojevic. Kontenery te są odporne na miejskie warunki i nie wymagają specjalnej konserwacji. Przy okazji stanowią ciekawą propozycję aranżacji przestrzeni miejskiej, ponieważ posiadają wbudowane ławki i porty do ładowania urządzeń. Możemy więc nazwać to połączeniem funkcji ekologicznej z estetyczną i praktyczną.
Ekologiczne zbiorniki wzbudziły też rozrywkowe komentarze wśród internautów. Jeden z użytkowników napisał: „Wypiłem zieloną substancję i teraz nie mogę przestać prowadzić w swoim organizmie fotosyntezy”. To pokazuje, że ludzie są zainteresowani tego rodzaju innowacjami, co daje nadzieję na bardziej eko przyszłość naszych miast.
W przyszłości, bioreaktory Liquid-3 mogą stać się popularnym rozwiązaniem w walce ze smogiem na całym świecie. Ich efektywność i prostota obsługi mogą przynieść znaczącą poprawę jakości powietrza w miastach.