„Erupcja wulkanu w Antarktyce: Pierwszy wybuch od 10 lat”
Naukowcy zanotowali fascynującą erupcję lodowego wulkanu Big Ben, który jest usytuowany za południowym kołem podbiegunowym. Był to pierwszy wybuch od prawie dekady, zarejestrowany na zdjęciach satelitarnych Europejskiej Agencji Kosmicznej. W rzeczywistości, powstał najmłodszy ląd światowy – wyspa, która jest wynikiem erupcji.
Wulkan Big Ben znajduje się na Australijskiej wyspie Heard, leżącej za południowym kołem podbiegunowym. Czwartkowy wyrzut lawy rozświetlił obszar naokoło. Kolorowy strumień lawy jaskrawo kontrastował z otaczającymi go, pokrytymi lodem, ścianami wulkanu. Zjawisko to jest częścią trwającego od 2012 roku zjawiska erupcyjnego, zdaniem badaczy z Global Volcanism Program amerykańskiego Smithsonian Institution.
Niewątpliwie, w przypadku wulkanu jak Big Ben, który ma bardzo długą historię erupcji – od początku XX wieku, jest to zjawisko naturalne – powiedziała dr Teresa Ubide, wulkanolog z Uniwersytetu Queensland. Wybuchy lawy są tutaj oczekiwane. Cieszę się, że zarejestrowaliśmy takie zjawisko.
Big Ben jest stratowulkanem o średnicy stożka wynoszącej około 25 km. Oprócz tego, Big Ben leży na środku płyty tektonicznej, a nie na jej obrzeżach, co jest rzadkością w przypadku większości wulkanów. Takie obiekty z reguły nie emitują znacznej ilości gazów lub pyłu.
„Wygląda na to, że ostatnia lawa to konsekwencja tego, co się tam dzieje od 2012 roku” – dodała dr Ubide.
Zaobserwowane przez badaczy materiały, wyrzucone przez wulkan, najprawdopodobniej pochodzą z górnego płaszcza Ziemi, znajdującego się około 45 km pod powierzchnią. Dr Jodi Fox z Uniwersytetu Tasmańskiego podkreśliła, że Big Ben jest dość nietypowy, ponieważ nie zapada się powoli pod własnym ciężarem, jak ma to miejsce u podobnych wulkanów.
Naukowcy zaznaczają, że ze względu na powolne przepływy magmy, wulkan nie generuje potężnych eksplozji. Wulkan Big Ben i wyspa Heard znajdują się na płycie antarktycznej. Na samym kontynencie antarktycznym, pod lodem, ukrytych jest niemal 90% z ponad 100 wulkanów.
Założony na płycie antarktycznej, Big Ben jest wulkanem o ciekawej budowie tektonicznej. Ze swoją wysokością 2745 m, przewyższa nawet najwyższe wzniesienie na kontynentalnej Australii – Górę Kościuszki.
Wulkaniczna erupcja na Antarktydzie, zmieniająca kształt ziemi i tworząca najmłodszy ląd świata, przypomina nam o nieustannie działających siłach natury.