„Francja ogranicza media społecznościowe: Zakaz dla dzieci poniżej 13 lat”
Francja przyjęła nową ustawę zakazującą dzieciom do 13 lat tworzenia kont na platformach społecznościowych takich jak Facebook, TikTok czy Snapchat. Dopiero po 15. urodzinach będzie to możliwe bez zgody przynajmniej jednego opiekuna prawnego. Wprowadzenie ustawy ma z jednej strony chronić dzieci przed negatywnymi konsekwencjami korzystania z mediów społecznościowych, a z drugiej dać rodzicom większą kontrolę nad aktywnością nastolatków w sieci.
Przepisy przewidują również kary dla firm, które nie przeprowadzą effektywnej weryfikacji wieku użytkowników i nie sprawdzą zgody opiekunów na założenie konta. Kary mogą wynieść nawet 1 procent światowych obrotów firmy.
Wprowadzenie zakazu nałoży na właścicieli platform społecznościowych obowiązek skutecznego sprawdzania wieku użytkowników. Wprowadzenie takiej regulacji było duże wyzwanie, ponieważ dotychczasowe przepisy umożliwiały łatwe obejście takiego wymogu, wystarczyło podać dowolny rok urodzenia. Od momentu wejścia nowych przepisów w życie, rodzice będą mieli kontrolę nie tylko nad czasem, który ich dzieci spędzają przed ekranem, ale także nad treściami, które konsumują.
Ograniczenie dostępu do mediów społecznościowych jest ukierunkowane na ochronę zdrowia psychicznego młodzieży. Według badań brytyjskich, wśród małoletnich, którzy spędzają ok. 5 godzin dziennie na portalach społecznościowych, aż 50% dziewcząt ma kliniczne objawy depresji. Wśród chłopców ten odsetek wynosi 15%.
Mimo wprowadzenia nowych przepisów, należy zaznaczyć, że ich egzekwowanie może stanowić wyzwanie. Wiele zależy od skuteczności środków, które francuskie władze wypracują w celu monitorowania i egzekwowania regulacji.