„Jakość Paliwa w Polsce – Gdzie Najczęściej Jest Chrzcone?”
Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę jakości paliw dostępnych na polskim rynku. Jakość benzyny w skali kraju uległa poprawie, jednak kwestionowana jest jakość LPG oraz oleju napędowego. W wyniku badań pobrano 1598 próbek ciekłych paliw, w tym 833 próbki benzyn i 765 oleju napędowego, 317 próbek gazu skroplonego LPG i próbkę lekkiego oleju opałowego.
Stwierdzono, że 21 z nich nie spełniało wymogów, co stanowi 1,34 proc. zbadanych próbek. Najwięcej nieprawidłowości wykryto w województwach świętokrzyskim, mazowieckim oraz podlaskim. W przypadku kontroli przedsiębiorców wybranych na podstawie sygnałów od kierowców, najwięcej nieprawidłowości wykryto w województwie kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.
Co do gazu skroplonego LPG, zakwestionowano 10 próbek, co stanowi 3,15 proc. skontrolowanych. Niewłaściwą jakość zanotowano w województwach: małopolskim, mazowieckim, pomorskim i śląskim.
Niemniej jednak, jak zaznacza prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Tomasz Chróstny, stały monitoring jakości paliw przynosi efekty. W porównaniu do roku 2003, kiedy to aż 30 proc. próbek nie spełniało wymogów, teraz ta liczba spadła do poniżej 1,5 proc.
Kontrole jakości paliwa w Polsce dotyczą producentów paliw, hurtowników, magazynujących oraz prowadzących stacje paliw. Wybór badanych podmiotów zależy zarówno od randomizacji, jak i sygnałów od kierowców oraz innych organów. Wpływ na jakość paliw mają też zmieniające się wymagania jakościowe.
Podsumowując, wyniki kontroli jakości paliw za lata 2021-2022 wskazały na poprawę jakości benzyny, jednak jakość oleju napędowego i LPG pozostawia jeszcze wiele do życzenia.