„KHNP: Brak przeszkód dla elektrowni jądrowej w Koninie”
W światło dzienne wyszły twarde wypowiedzi prezesa firmy Westinghouse Electric Company – globalnego dostawcy energii jądrowej, która planuje zbudować pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. Jego oskarżenia, że projekt koreańskiej firmy KHNP w Koninie jest „wirtualny”, spotkały się z szybkim odrzuceniem przez koreańskie przedsiebiorstwo.
Pomocnicza spółka Energetyczna PGE PAK została stworzona dla realizacji tego historycznego projektu. Koreańska firma KHNP, w piątkowym oświadczeniu, odrzuciła oskarżenia prezesa Westinghouse Electric Company o naruszenie praw własności intelektualnej, nazywając je „nieprawdziwymi”.
„Nie ma żadnych przeszkód dla realizacji projektu elektrowni jądrowej przez KHNP w Polsce”, odnotowano w oświadczeniu.
KHNP z dumą zaznaczyła, że z sukcesem budowała i utrzymywała osiem reaktorów APR1400 w Korei Południowej oraz cztery reaktory w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Koreańczycy zaprzeczyli, że firma musiała uzyskać zgodę Westinghouse na eksport technologii do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
KRHP, w partnerstwie z polskimi firmami PGE i ZE PAK, planują budowę elektrowni jądrowej w Koninie, korzystając z koreańskiej technologii jądrowej. Tymczasem, prezes Westinghouse Electric Company, Patrick Fragman, twierdzi, że KHNP naruszyło prawa własności intelektualnej Westinghouse.
Pierwszy reaktor AP1000, zbudowany przez Westinghouse w Choczewie na Pomorzu, ma być gotowy w 2033 roku. Natomiast według PGE i ZE PAK, reaktory APR1400 od KHNP będą gotowe dwa lata później, czyli w 2035 roku. Wszystko to wpisuje się w rosnące znaczenie i rozwój energetyki jądrowej w Polsce.