„Lek na AIDS coraz bliżej? 3 przypadek wyleczenia HIV”
Jest to historyczny moment dla medycyny – trzecia osoba na świecie została wyleczona z HIV. Naukowcy z kliniki uniwersyteckiej w Düsseldorfie stworzyli nową metodę leczenia, którą wykorzystano do walki nie tylko z nałogowym nowotworem krwi, ale także z HIV. Metoda polegała na podaniu pacjentowi genetycznie zmodyfikowanych komórek macierzystych. Po kilku latach monitorowania pacjenta, medycy są w stanie potwierdzić jego całkowite wyleczenie. Podobna metoda została skutecznie zastosowana w dwóch wcześniejszych przypadkach.
Trzecia osoba wyleczona z HIV, pacjent z Düsseldorfu, zdiagnozowany w 2009 roku, w 2011 roku dostał dodatkowe rozpoznanie – ostrą białaczkę szpikową. Podjęto decyzję o przeszczepieniu genetycznie zmodyfikowanych komórek macierzystych z rzadką mutacją genu CCR5, która sprawia, że wirus nie może infekować komórek układu odpornościowego. Przeszczep doprowadził do remisji objawów zakażenia HIV, a terapia przeciwwirusowa została zatrzymana w 2018 roku.
Wcześniejsze dwa przypadki wyleczenia HIV związane były z pacjentami z nowotworami – jeden w Berlinie, a drugi w Londynie. Pierwszym z nich był Timothy Ray Brown, uznany oficjalnie za pierwszą wyleczoną osobę w 2008 roku. Niestety, pomimo pokonania HIV, zmarł on na białaczkę we wrześniu 2020 roku.
Naukowcy są obecnie zafascynowani potencjałem przeszczepów genetycznie zmodyfikowanych komórek macierzystych do leczenia HIV u pacjentów, którzy nie mają nowotworów. Jednak, ta procedura jest obecnie stosowana rzadko, głównie w stanach zagrożenia życia, co może utrudnić powszechny dostęp do metody. Niemniej jednak, badania w tej dziedzinie będą kontynuowane, z nadzieją na nowe możliwości leczenia dla wszystkich pacjentów zakażonych HIV.