„Likwidacja CBA – Nowa Formacja do Kontroli Władzy!”
W kraju nad Wisłą nadchodzi nowa era w walce z korupcją. Premier Donald Tusk zapowiedział przekształcenie obecnego Centralnego Biura Antykorupcyjnego w zmodernizowaną strukturę – Centralne Biuro Zwalczania Korupcji. To ruch strategiczny, mający podyktować nowe zasady gry w zapobieganiu zjawiskom korupcyjnym oraz czuwanie nad uczciwością władzy.
„Chcemy rzetelnej, apolitycznej policji, która będzie ścigała korupcję i bezkompromisowo patrzyła władzy na ręce” – deklaruje Donald Tusk. Premier podkreśla swój zamiar budowy organu państwa, który nie będzie stronił od nadzorowania nawet najwyższych szczebli rządzących, czemu ma służyć właśnie nowo powstająca instytucja.
Donald Tusk, odnosząc się do historii CBA i jego działań w ciągu ostatniej dekady, wyraził krytyczne stanowisko wobec sposobu funkcjonowania Biura. W jego ocenie, CBA koncentrowało się na działaniach o charakterze politycznym, nie zaś na bezstronnej pracy przeciwko korupcji. Obecnie, według słów premiera, kolejno wychodzą na jaw nowe przypadki korupcji, na które CBA nie reagowało z wystarczającą energią.
Tomasz Siemoniak, koordynujący służby specjalne, zapowiedział koniec prac nad projektem ustawy dotyczącej nowej instytucji. Centralne Biuro Zwalczania Korupcji ma stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne w zakresie walki z korupcją. Nowa formacja ma być przejrzysta, profesjonalna i niezależna od wpływów politycznych, co ma umożliwić jej efektywne działanie.
To, jak nowe Biuro będzie funkcjonować w praktyce, pokazać ma czas oraz pierwsze efekty jego działalności. Jak zaznacza premier, celem jest stworzenie mechanizmu, który posłuży społeczeństwu i będzie gwarantem uczciwości w życiu publicznym, bez względu na przynależność polityczną osób sprawujących władzę.
Teraz, wszyscy zainteresowani zmianami czekają na dokładne szczegóły dotyczące funkcjonowania Centralnego Biura Zwalczania Korupcji, jego struktury, uprawnień oraz narzędzi, jakimi zostanie wyposażone, aby adekwatnie sprostać wyzwaniom stawianym przed współczesnymi instytucjami ścigającymi korupcję w Polsce.