„Ostatnie Pokolenie zakłóca wyścigi na Służewcu!”
Podczas sobotniej inauguracji sezonu wyścigów konnych na warszawskim Służewcu doszło do nieoczekiwanego zakłócenia. Dwóch mężczyzn z grupy ekologicznej Ostatnie Pokolenie wtargnęło na tor, w efekcie czego rozsypane zostało kolorowe pudło. Zdarzenie miało miejsce tuż przed startem pierwszego biegu, przyciągając uwagę zgromadzonych na trybunach widzów.
Działanie aktywistów, choć krótkotrwałe, spowodowało opóźnienie inauguracji wydarzenia. Ochrona natychmiastowo zareagowała, szybko usuwając intruzów z toru. Na miejsce wezwano również policję, która zajęła się sytuacją, identyfikując mężczyzn i zatrzymując ich w związku z możliwym popełnieniem wykroczenia. Według doniesień, czeka ich odpowiedzialność karna za zakłócanie przebiegu imprezy masowej.
Naruszenie, jakiego się dopuścili, najprawdopodobniej zostanie zakwalifikowane jako złamanie artykułu 60 ustawy o imprezach masowych, co zagrożone jest karą grzywny lub nawet karami więzienia. Akcja ekologów była zapowiedziana, o czym można było wcześniej przeczytać na ich profilach w mediach społecznościowych. Grupa ta znana jest z przeprowadzania różnego rodzaju protestów mających na celu zwrócenie uwagi na kryzys klimatyczny.
Ostatnie Pokolenie domaga się, aby środki przeznaczone na budowę nowych dróg ekspresowych i autostrad zostały zamiast tego skierowane na rozwój taniego i dostępnego transportu publicznego, szczególnie w mniejszych miastach i regionach Polski. Jak sami aktywiści to ujęli, nie zwalniają tempa w działaniach na rzecz środowiska, podkreślając pilną potrzebę reakcji na kryzys klimatyczny.
Organizacja ta ma również na swoim koncie inne akcje protestacyjne. Niedawno w Warszawie członkowie grupy przykleili się do mostów, co spowodowało czasową blokadę ruchu i interwencję służb porządkowych. Również w stolicy, przedstawicielki grupy podjęły działanie wobec zabytkowego pomnika Syreny, pierwszym razem powodując uszkodzenie piedestału, a później wykorzystując do swojego protestu wodę.
Te i podobne działania mają za zadanie przypominać społeczeństwu oraz decydentom o konieczności podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i zmiany podejścia w kwestiach klimatycznych.
[Autorem tekstu jest Wiktor Kazanecki]